Rosyjski MSZ zapowiedział zmiany w Białorusi

1

Rosyjskie MSZ poinformowało, że Rosja wspiera nie Alaksandra Łukaszenkę, a wybór narodu białoruskiego. Spodziewa się też zmian w ustroju Białorusi.

Przedstawiciele rosyjskiej dyplomacji udzielili odpowiedzi na pytania dziennikarzy portalu RBK, którzy zapytali o powody wsparcia białoruskiego prezydenta podczas ostatnich wyborów. „Jaki był powód wspierania A. Łukaszenki, skoro z tego powodu a) przyszło ograniczyć projekt integracyjny i b) w kraju przyspieszył wzrost prozachodnich nastrojów?” – pytali dziennikarze.

Odpowiadając, urzędnicy MSZ stwierdzili, że Rosja nie wspiera osobiście prezydenta Alaksandra Łukaszenki, wybór białoruskiego narodu, który został dokonany 9 sierpnia 2020 roku. Rosja uznaje, że wybory te wygrał Alaksandr Łukaszenka i jest uznawany za prawowitą głowę państwa białoruskiego.

W Białorusi idą zmiany

Równocześnie urzędnicy przyznali, że „bezsprzecznie w republice dojrzewają pewne zmiany systemu politycznego i białoruska władza obrała kurs na jego modernizację”.

Zmiany spodziewane są szybko, gdyż „jak rozumiemy, w czasie Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego (Всебелорусского народного собрания) zaplanowanego na 11-12 lutego, zostaną omówione kluczowe kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego i społeczno-politycznego kraju na najbliższe pięciolecie” – czytamy w odpowiedzi.

Integracja nie została wstrzymana

Podobny optymizm strona rosyjska wyraziła w kontekście projektów integracyjnych. Jak czytamy w odpowiedzi MSZ, wspólna praca związana z rozwijaniem różnych programów w ramach Państwa Związkowego nie została wstrzymana i jest aktywnie rozwijana. Zaznaczono również, że linia ta nie powinna być naruszana „koniukturalnymi wahaniami”, gdyż odpowiada ona głębokim interesom „narodów naszych bratnich państw”.

MSZ zakończyło swoją wypowiedź stwierdzeniem, że zarówno wobec oficjalnego Mińska, jak i wobec Rosji prowadzona jest wojna informacyjna „z wykorzystaniem współczesnych środków i metod manipulowania opinią publiczną w celu radykalizacji protestów”. Wyrażono też przekonanie, że „mądry naród białoruski da radę przeciwstawić się tej ingerencji i presji zewnętrznej, samodzielnie zdecyduje o swojej przyszłości i zrozumie kto jest jego przyjacielem i „całosezonowym” sojusznikiem, a kto gotowy jest lekką ręką poświęcić jego dobrobyt i stabilność w pogoni za geopolitycznymi korzyściami.

Źródło: MSZ RF

Fot. ДИП МИД РФ (фотограф Никита Кочук), CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Rosyjski MSZ zapowiedział zmiany w Białorusi

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Scenariusz wenezuelski dla Białorusi?

pon. lt. 8 , 2021
Rosyjska Akademia Nauk przewiduje, że Białoruś może pójść śladem Wenezueli. To zdaniem rosyjskich uczonych najbardziej prawdopodobny scenariusz na 2021 rok. RAN wydała swoją coroczną prognozę „Rosja i Świat, gospodarka i polityka zagraniczna„. W dokumencie dużo uwagi poświęca się sytuacji w Białorusi, która dla Rosji ma kluczowe znaczenie. Zdaniem analityków Mińsk […]