Rosja zorganizuje manewry wojskowe na granicy z Afganistanem

Rosja, Uzbekistan i Tadżykistan mają wspólnie wziąć udział w manewrach na tadżyckim poligonie Harb-Maidon.

Poligon znajduje się 20 kilometrów od granicy z Afganistanem. Manewry odbędą się między 5 i 10 sierpnia. Poinformował o tym dowódca wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego, generał-pułkownik Aleksandr Lapin.

„Na początku sierpnia na poligonie Harb-Maidon weźmiemy udział we wspólnych ćwiczeniach z udziałem kontyngentów wojskowych republik Tadżykistanu i Uzbekistanu. Podczas ćwiczeń opracujemy przygotowania do prowadzenia działań wojennych przez wspólną grupę sił w celu pokonania oddziałów nielegalnych formacji zbrojnych, które najechały na terytorium państwa sojuszniczego ”- powiedział Lapin.

Trzon rosyjskiego kontyngentu, który weźmie udział w manewrach, stanowić będą jednostki z 201 bazy wojskowej. Wojska górskie, zmotoryzowane, czołgi oraz artyleria, a także żołnierze specnazu Centralnego Okręgu Wojskowego. Dodatkowo w manewrach wezmą udział żołnierze wojsk chemicznych i mobilne grupy walki radioelektronicznej.

Informacje o planowanych manewrach przekazywało wcześniej ministerstwo obrony Rosji. Manewry mają na celu pokazać gotowość wojsk rosyjskich i sojuszniczych do obrony terytorium państw graniczących z Afganistanem przed bojówkami talibów.

Sytuacja w Afganistanie znacząco pogorszyła się po wyjściu z tego kraju wojsk USA i NATO 1 maja. Obecnie oddziały talibów według różnych źródeł kontrolują już od 70-80% terytorium kraju. Część afgańskich wojskowych lojalnych wobec władz w Kabulu uciekła właśnie na terytorium Tadżykistanu.

Źrodło i fotografia – Ministerstwo Obrony Rosji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja wyda 30 mld rubli na stworzenie "tarczy sanitarnej" przeciwko covid-19

pon Lip 19 , 2021
Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa poinformowała, że rosyjskie władze planują przeznaczyć około 30 mld rubli do 2024 r. na stworzenie „tarczy sanitarnej”, która miałaby chronić kraj przed pandemią koronawirusa. – Zgodnie z pana instrukcjami opracowaliśmy projekt „tarczy sanitarnej” – powiedziała w poniedziałek na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych […]