Rosja znalazła sposób na covid w kulturze. Otwiera „wirtualne sale koncertowe”

Minister kultury Federacji Rosyjskiej Olga Lyubimova na ostatnim posiedzeniu Rady Federacji ds. Nauki, Edukacji i Kultury poinformowała, że do 2024 roku jej resort chce otworzyć w połowie miast w kraju „wirtualne sale koncertowe”. To odpowiedź ministerstwa na epidemię koronawirusa, ale nie tylko.

Projekt resortu kultury realizowany jest od ponad roku, a pandemia SARS-CoV-2, zdaniem Olgi Lyubimovej, nie była dla niego przeszkodą.

– Instytucje kulturalne szybko zrestrukturyzowały swoją pracę: chodzenie do teatru zastąpiło oglądanie przedstawień online, a odwiedzanie bibliotek – sięganie po zasoby elektroniczne – powiedziała Lyubimova. 

– Mogę śmiało powiedzieć, że rok 2020 był rokiem przełomowym w cyfryzacji kultury – dodała minister kultury.

W danych wygląda to całkiem imponująco. Resort Lyubimovej w 2020 roku otworzył 80 wirtualnych sal koncertowych w 44 regionach Rosji.

– Mamy w naszym kraju około 1100 miast, a dzięki realizacji ogólnokrajowego projektu, wyposażonych zostanie w nie prawie co drugie z nich – zapowiedziała minister.

Dodała, że dzięki inicjatywie jej resortu „występy znanych zespołów i solistów stają się dostępne nawet w najbardziej odległych miastach Rosji”, a korzystanie ze sztuki jest w tym przypadku bezpłatne. Ponadto taką salę można zorganizować w dowolnej przestrzeni: w domach kultury, szkołach, czy bibliotekach.

Przypomnijmy, że temat koronawirusa w Rosji nadal jest bardzo ważny. Tylko w ciągu ostatniej doby wykryto tam i potwierdzono 10,565 nowych przypadków SARS-CoV-2, a 441 osób zmarło z powodu powikłań po covid-19.

źródło: Rossiyskaya Gazeta

Fot. Pixabay.com / 12019

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

USA i UE wprowadzają sankcje wobec Rosji. Kreml komentuje

śr. marzec 3 , 2021
Waszyngton i Bruksela wprowadziły skoordynowane sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na aresztowanie Aleksieja Nawalnego. Kreml ustami swojego rzecznika skomentował ich wprowadzenie. USA wprowadziły sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na „próbę otrucia lidera opozycji Aleksieja Nawalnego”, donosi agencja Reuters. USA połączyły kwestię otrucia Nawalnego z pracami Rosji związanymi z rozwojem broni […]