Rosja zawiesza działalność misji przy NATO

Od 1 listopada Rosja zawiesi swoje przedstawicielstwo przy NATO, a także misję i biuro informacyjne NATO w Moskwie.

Federacja Rosyjska z początkiem listopada zawiesza swoją stałą misję w NATO, powiedział w poniedziałek 18 października rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. 

Ponadto Moskwa cofnie akredytację wojskowych oficerów łącznikowych NATO i zamknie Biuro Informacyjne NATO w Moskwie, które działało przy Ambasadzie Belgii w Rosji. Według Ławrowa komunikacja między NATO a Rosją powinna teraz odbywać się za pośrednictwem jej ambasady w Belgii.

„W wyniku celowych kroków NATO prawie nie mamy odpowiednich warunków do podstawowych działań dyplomatycznych, a w odpowiedzi na działania NATO zawieszamy naszą stałą misję w NATO, w tym głównego przedstawiciela wojskowego, prawdopodobnie od 1 listopada, a może To zajmie kilka dni. Właśnie ogłosiliśmy dzisiaj takie [odpowiednie] kroki. Sztab Międzynarodowy NATO został już powiadomiony” – powiedział Ławrow.

Ławrow zaznaczył, że zawiesza się także działalność Biura Informacyjnego NATO w Moskwie.

„W odpowiedzi na działania NATO… zawieszamy działalność Wojskowej Misji Łącznikowej NATO w Moskwie, a akredytacja jej personelu zostanie cofnięta z dniem 1 listopada tego roku” – powiedział minister.

Jednocześnie Sojusz poinformował, że uwzględnił oświadczenie Ławrowa, ale nie otrzymał jeszcze oficjalnej notyfikacji od Rosji.

Warto przypomnieć, że wcześniej Sojusz zmniejszył o połowę misję Rosji w NATO i cofnął akredytację ośmiu rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na wrogie działania Rosji.

Źródło: УП 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na Ukrainę dotarła kolejna partia amerykańskiej broni

pon. paź 18 , 2021
Na Ukrainę przybył kolejny ładunek amerykańskiej pomocy bezpieczeństwa z bronią i amunicją. Na Ukrainę przybyły środki medyczne i amunicja. Według uprawnionego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandra Matijczuka taka pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych jest krokiem w kierunku pełnej interoperacyjności armii ukraińskiej z krajami NATO. „Na dzień dzisiejszy trwa rozładowywanie drugiej […]
%d bloggers like this: