Rosja zaczęła dostarczać Indiom S-400 pomimo groźby sankcji USA

Pomimo ryzyka amerykańskich sankcji Indie zaczęły przyjmować z Rosji pierwszą dostawę systemów rakiet przeciwlotniczych S-400.

Rosja zaczęła dostarczać Indiom system obrony powietrznej S-400. Dostawy zagrażają sankcjami dla Indii zgodnie z amerykańskim prawem z 2017 roku, mającym na celu powstrzymanie krajów przed zakupem rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Wiadomo, że Stany Zjednoczone mają prawo z 2017 roku, które zabrania krajom kupowania sprzętu wojskowego w Rosji pod groźbą sankcji. Chodzi o współpracę z rosyjskimi firmami obronnymi, m.in. Rosoboronexport, Kałasznikow, Rostech i Ałmaz-Antej.

„Pierwsze dostawy już się rozpoczęły”, powiedział Dmitrij Szugajew, szef rosyjskiej federalnej służby współpracy wojskowo-technicznej, podczas niedzielnej wystawy lotniczej w Dubaju.

Według niego, pod koniec roku do Indii przyjedzie pierwszy oddział kompleksów S-400.

Umowa między dwoma krajami została podpisana w 2018 roku. Według niego Indie otrzymają pięć zestawów S-400 i zapłacą za całość 5,43 mld dolarów.

Indiom grozi szereg sankcji finansowych ze strony Stanów Zjednoczonych.

W Delhi twierdzą, że Indie wspierają strategiczne partnerstwa zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i Rosją, podczas gdy Waszyngton powiedział Indiom, że jest mało prawdopodobne, aby zostali wyłączeni spod prawa.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje, powołując się na CAATSA, przeciw Turcji za zakup S-400 od Rosji.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na Ukrainę przybyło 80 ton amunicji z USA

pon. lis 15 , 2021
Ukraina otrzymała kolejną – już czwartą – partię pomocy obronnej ze Stanów Zjednoczonych: około 80 ton amunicji. „Ukraina otrzymała ze Stanów Zjednoczonych około 80 000 kilogramów amunicji. Była to czwarta dostawa pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych. Demonstruje to zaangażowanie USA w sukces stabilnej, demokratycznej i wolnej […]