Rosja wyda 30 mld rubli na stworzenie „tarczy sanitarnej” przeciwko covid-19

Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa poinformowała, że rosyjskie władze planują przeznaczyć około 30 mld rubli do 2024 r. na stworzenie „tarczy sanitarnej”, która miałaby chronić kraj przed pandemią koronawirusa.

– Zgodnie z pana instrukcjami opracowaliśmy projekt „tarczy sanitarnej” – powiedziała w poniedziałek na posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych wicepremier Rosji Tatiana Golikowa zwracając się do prezydenta Rosji Władimira Putina

– Rezultatem jego realizacji powinno być zapobieganie importowi niebezpiecznych infekcji do kraju i rozwojowi pandemii, możliwość opracowania nowych systemów testowych dla nowych infekcji i szczepionek przeciwko nim w ciągu czterech miesięcy. (…)Planujemy również stworzenie źródła informacji, w którym każdy może uzyskać wiarygodne informacje o sytuacji epidemiologicznej – wyliczała Golikowa.

Projekt ma zostać zrealizowany do 2024 r. i kosztować 30 miliardów rubli.

Według niej rząd zamierza wzmocnić kontrolę sanitarną i kwarantannową na granicach w taki sposób, aby bez utrudniania przemieszczania się ludzi i bez zamykania granic, nie dopuścić do importu infekcji, a do 2024 roku zapewnić możliwość ekspresowej diagnostyki w ponad 240 punktach kontrolnych. 

Planowana jest również modernizacja istniejących i budowa nowych laboratoriów, aby zapewnić bezpieczeństwo biologiczne kraju. 

– 80 proc. Rosjan będzie miało dostęp do szybkiej – w ciągu 24 godzin – wysokiej jakości i terminowej diagnozy infekcji – powiedziała Golikowa.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Pulux11, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin chce wydłużyć służbę generałom i marszałkom

pon Lip 19 , 2021
Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił Dumie Państwowej nowelizację ustawy O poborze i służbie wojskowej, w której chce wydłużenia granicy wieku służby wojskowej dla generałów i marszałków. Nowy projekt ustawy pozwala prezydentowi Federacji Rosyjskiej na podwyższenie limitu wieku pełnienia służby wojskowej marszałkom, generałom armii i admirałom floty. Tekst dokumentu zamieszczono w poniedziałek […]