Rosja: ostre cięcia w budżecie

Trwa przygotowanie ramowego planu wydatków budżetowych na przyszłe lata. Kryzys związany z pandemią COVID-19 zmusił władze Rosji do niespodziewanych wydatków w sferze socjalnej, co sprawiło, że zwiększenie nakładów na inwestycje w którejkolwiek z pozostałych dziedzin działalności państwa może okazać się niewykonalne.

Jak podaje Kommiersant, Ministerstwo Finansów FR zatwierdziło dokument będący podstawą do formowania ustaw budżetowych w latach 2021-2023. Określa on górne limity wydatków we wszystkich głównych sferach działalności państwa. Wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania prorodzinne, a także transfery socjalne mające łagodzić skutki kryzysu skutecznie ograniczają możliwość inwestowania w programy rozwoju gospodarczego. Nie bez znaczenia jest również znaczący spadek wpływów z eksportu surowców spowodowany kryzysem na rynku paliw.

Ucierpi nawet obronność

Państwowy program rozwoju obronności to gałąź wydatków budżetowych, która zazwyczaj podlega szczególnej ochronie i jest w zasadzie nienaruszalna. Według dotychczasowych prognoz, w 2021 roku Rosja miała wydać na obronność 1,54 tryliona rubli (ok. 21 miliardów USD), z opcją zwiększenia tej kwoty o kolejne 14 miliardów rubli. Ta kwota została w najnowszych rachunkach ograniczona o blisko 8% (ubyło ok. 2 miliardy dolarów), a podobne obniżki planuje się również w prognozach na rok 2022.

Jeszcze głębsze oszczędności zaplanowane są w budżetowym programie rozwoju przemysłu – tam prognozowane wydatki na 2021 r. zostały ucięte o 18%. Spadek prognoz zanotowała również sfera rozwoju handlu zagranicznego, na którą wydatki spadną o 3-4%.

Wydatki na programy prorodzinne i medyczne, zapowiedziane przez Prezydenta Putina w styczniu, mają uszczuplić budżet o 940 miliardów rubli. Chodzi tu przede wszystkim o podwyższenie kapitału macierzyńskiego, czy zasiłek na każde dziecko od 3. do 7. roku życia. Do nowych wydatków należą również programy antykryzysowe, w tym wypłaty pomocy gospodarstwom domowym (ok. 800 milionów rubli) i podobnej skali projekt wsparcia dla firm, mający pomóc w podtrzymaniu zatrudnienia.

Źródło: Kommiersant
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

COVID-19: Łapanki w moskiewskim metro. Czy wirus przestraszy się mandatu?

pt Sie 7 , 2020
Od początku tygodnia w pociągach i na stacjach moskiewskiego metra zaroiło się od mundurowych. Policjanci zaczęli masowo wypisywać mandaty za brak maseczki na twarzy. Za brak środków ochrony osobistej wypisywane są mandaty w wysokości 5 tysięcy rubli (ok. 250 złotych). Reżim podwyższonej ostrożności funkcjonuje w Moskwie od 12 maja. Obowiązkowe […]