Rosja opublikowała listę wrogich jej państw. Są na niej dwa kraje

2

Przed weekendem rząd Federacji Rosyjskiej zatwierdził listę państw, które są wrogo nastawione wobec Rosji i prowadzą przeciwko niej nieprzyjazne działania. Na liście znalazły się tylko Stany Zjednoczone i Czechy.

Państwa te będą podlegać postanowieniom dekretu prezydenta Rosji z 23 kwietnia „O stosowaniu środków wywierania wpływu (przeciwdziałania) na nieprzyjazne działania obcych państw”.

Z jego treści wynika, że Czechy mogą zatrudniać w swoich ambasadach w Rosji maksymalnie 19 pracowników spośród mieszkańców Rosji, a Stany Zjednoczone – ani jednego.

Przypomnijmy, że relacje z Rosji z Czechami pogorszyły się w kwietniu, kiedy to Praga wydaliła 18 rosyjskich dyplomatów w związku z nowymi ustaleniami na temat wybuchów we Vrbeticach w 2014 roku. Wyszło na to, że w wysadzeniu składu amunicji mieli wziąć udział agenci GRU pracujący pod dyplomatyczną przykrywką.

Moskwa zaprzeczyła zarzutom i dokonała odwetu, wydalając 20 czeskich dyplomatów.

Zobacz także: Czechy wydalają kolejnych 70 rosyjskich dyplomatów

Z kolei jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to cały czas jest „never ending story”. Ostatnią odsłoną sporu dyplomatycznego są oskarżenia Amerykanów podadresem Rosjan o dokonanie przez nich cyberataku na korporację SolarWnds.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden wprost zarzucił Rosji ingerencję w wybory w jego kraju i nałożył sankcje gospodarcze i polityczne na Federację Rosyjską.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji

Zdjęcie: Twitter.com / @kremlinrussia

2 thoughts on “Rosja opublikowała listę wrogich jej państw. Są na niej dwa kraje

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Tak Ukraina doceniła swoich rodaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej

niedz. maj 16 , 2021
W weekend Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, który gwarantuje Ukraińcom, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, dożywotnie stypendia państwowe. Jak podano na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy, jest to należyte uhonorowanie odwagi, poświęcenia i humanizmu Ukraińców, którzy ratowali Żydów w tym okresie i otrzymali tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. „Gabinet […]
%d bloggers like this: