Rosyjska Duma Narodowa uchwaliła nowelizację kodeksu karnego, która odnosi się do karania pedofilów recydywistów.
Deputowani do Dumy Państwowej przyjęli w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej w zakresie zaostrzenia odpowiedzialności za popełnianie przestępstw przeciwko integralności seksualnej nieletnich.
„Kara będzie grozić tym, którzy byli wcześniej skazani za akty przemocy wobec nieletnich (pedofilię) lub popełnili je wobec dwojga lub więcej dzieci” – napisał Wiaczesław Wołodin na Telegramie.
Przewodniczący Dumy Państwowej powiedział również, że dyskutuje się o wprowadzeniu nowych okoliczności obciążających w przypadku, gdy przemocy dopuszczają się osoby: mieszkające z dzieckiem; ponoszące odpowiedzialność za ich utrzymanie, kształcenie i ochronę interesów małoletniego; prowadzą działalność zawodową w sferach oświaty i wychowania nieletnich.
Ponadto proponuje się zawieszenie przedawnienia przestępstw przeciwko małym dzieciom do osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, które stało się ofiarą.
Wiaczesław Wołodin podczas sesji plenarnej poinformował, że wczoraj na posiedzeniu Rady Dumy Państwowej wiceprzewodnicząca Dumy Państwowej Irina Jarowowa została poinstruowana, aby wraz z przedstawicielami wszystkich frakcji opracować odpowiednie propozycje zmian w ustawodawstwie. Do zaangażowania się w tę pracę wezwał wszystkich posłów.
Ponadto dyskutowane jest nowe podejście do odbywania kary dożywocia: wysyłanie skazanych za pedofilię do ciężkiej pracy.
„Możemy zmusić ich do pracy w kopalniach na północnych terytoriach. To będzie znacznie trudniejsze niż kara śmierci. Ale zastanówmy się nad tym. A społeczeństwo zrozumie: gdzie są te tereny północne, jakie kopalnie, w jakich warunkach” – powiedział Wiaczesław Wołodin.
„Uzgodniliśmy, że właściwa komisja pod przewodnictwem Pawła Kraszeninikowa przeanalizuje wszystkie te propozycje i wrócimy do tej kwestii 7 lutego” – powiedział.
Wcześniej przewodniczący Dumy Państwowej zwrócił uwagę, że najbardziej rygorystyczne środki wobec osób skazanych wcześniej za przemoc wobec dzieci są wspierane przez społeczeństwo.
„Wyrok dożywocia to sprawiedliwa miara izolowania maniaków. Nie można ich nazwać ludźmi, chociaż są w ludzkiej postaci. Mamy nadzieję, że ta decyzja ochroni dzieci, rodziny, całe społeczeństwo przed tymi, którzy wyrządzają nieodwracalną krzywdę – podkreślił.
Źródło: Duma Państwowa
Zdjęcie: Pixabay.com / succo