Putin zakończył samoizolację spotkaniem z Erdoganem

29 września prezydent Rosji Władimir Putin przyjął w Soczi swojego tureckiego odpowiednika Recepa Tayyipa Erdogana. To było ich pierwsze spotkanie twarzą w twarz od półtora roku, kiedy ostatni raz widzieli się w Moskwie.

Spotkanie w rosyjskim czarnomorskim Soczi odbyło się 18 miesięcy po ostatnich rozmowach Putina i Erdogana w Moskwie i na tle oświadczenia Erdogana o nieuznaniu przez Turcję aneksji Krymu.

Kreml powiedział, że uwagi Erdogana o Krymie nie wpłyną na jego wizytę w Rosji.

Przed spotkaniem prezydentów sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że przywódcy obu krajów będą rozmawiać o stosunkach gospodarczych, problemach regionalnych, sytuacji w Syrii i Afganistanie. Omówią także inne kwestie międzynarodowe.

Prezydent Rosji wypowiadał się pozytywnie o współpracy z Turcją, wspomniał o sukcesach: „Inwestycje z obu stron wciąż rosną. Skumulowaliśmy tureckie inwestycje w rosyjską gospodarkę na sumę 1,5 mld dolarów, a rosyjskie inwestycje w turecką gospodarkę – 6,5 mld dolarów. Realizowane są duże projekty, wszystko idzie zgodnie z planem. Turkish Stream – system gazociągów do Turcji i do krajów Europy Południowej, został w pełni uruchomiony i działa”.

Z kolei prezydent Turcji wyraził wdzięczność za pomoc przy gaszeniu pożarów w kraju: „Bardzo dziękujemy za wkład w pomoc i wsparcie walki z pożarami”.

Oprócz tego dodał: „Należy zauważyć, że w stosunkach turecko-rosyjskich – dotyczy to powiązań politycznych, gospodarczych, handlowych i wojskowo-obronnych – następuje rozwój, i to widać”.

Po rozmowach prezydenci poruszyli temat koronawirusa. Władimir Putin, który zakończył samoizolację, powiedział, że w jego otoczeniu chorowało ponad 30 osób, ponieważ zostały późno zaszczepione. 

Prezydent Rosji również opowiedział swojemu tureckiemu odpowiednikowi o swoim wysokim poziomie przeciwciał przeciwko Covid-19 po zaszczepieniu się „Sputnikiem V” i polecił tę szczepionkę prezydentowi Turcji. 

„Pomimo tego, że cały dzień spędziłem z osobą zarażoną, nie zachorowałem. Więc następnym razem, gdy będziesz się ponownie szczepił, zrób to na czas i „Sputnikiem” – powiedział Putin.

Źródło:  kremlin.ru

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Czarne bociany i złe bobry. Kim są białoruscy "partyzanci"?

śr. wrz 29 , 2021
W weekend na białoruskich opozycyjnych kanałach w Telegramie zaczął krążyć film pokazujący atak na bazę OMONu. Głośno zrobiło się o grupie „Czarny Bocian”, która na swoim kanale „Bociany Lecą” liczącym ponad 12 000 subskrybentów oficjalnie wzywa do partyzanckiej walki z oficjalną, białoruską władzą. Co wydarzyło się w Mińsku? Jak poinformowała […]