Putin: Spełnimy wszystkie nasze wspólne zobowiązania

W Soczi miało miejsce spotkanie Aliaksandra Łukaszenki i Władimira Putina. Prezydent Rosji obiecał udzielić Białorusi kredytu. Podkreślił, że Białoruś jest sojusznikiem Rosji, a on sam jest gotów spełnić wcześniejsze wspólne zobowiązania.

4-godzinna rozmowa w Soczi

Spotkanie prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi

W poniedziałek, 14 września, w Soczi spotkali się prezydenci Białorusi i Rosji. Była to pierwsza wizyta robocza A. Łukaszenki po wyborach. Rosja jest jednym z nielicznych krajów, które uznały przeprowadzone w sierpniu wybory za legalne. Władimir Putin osobiście pogratulował Łukaszence wygranej w wyborach i podkreślił:

– Jesteśmy za tym, żeby Białorusini sami, bez żadnych podpowiedzi i nacisków z zewnątrz, w spokojny sposób i podczas spokojnej rozmowy wyjaśnili tą sytuację i znaleźli wspólnie sposób jak dalej pracować.

Prezydent Rosji pochwalił również pomysł prac nad poprawkami do białoruskiej konstytucji. Stwierdził on, że jest to logiczna decyzja, podjęta w odpowiednim momencie. Zaznaczył także, że znając doświadczenie Łukaszenki, nowa konstytucja pozwoli Białorusi przejść na nowy poziom rozwoju systemu politycznego kraju.

Sytuacja na Białorusi

Aliaksandr Łukaszenka w rozmowie z Władimirem Putinem powiedział, że sytuacja w Białousi wygląda zupełnie inaczej niż ta przedstawiana w mediach. Łukaszenka powiedział:

– (…) Patrzę na to z uśmiechem. W sobotę jest marsz dziewczyn i kobiet, w niedzielę – wspólny marsz. (…) W pozostałe dni kraj żyje normalnym życiem. I to w sobotę i w niedzielę oswobadzamy część Mińska, żeby ludzie mogli się przejść po mieście. (…) Ale najważniejsze, to nie przekroczyć granicy.

Prezydent Białorusi, odwołując się do doświadczeń Putina z Czeczeni, zaznaczył, że są czerwone linie, których nie powinno się przekroczyć. Dodał również, że obecna sytuacja jest lekcją nie tylko dla Białorusi, ale również dla innych byłych republik radzieckich. Podziękował również Putinowi za to, że pokazał, że granice Białorusi i Rosji są granicą państw związkowych.  

Kredyt na 1,5 miliarda dolarów

Jak powiedział Władimir Putin, Rosja pozostaje największym inwestorem w Białorusi. Współpraca ekonomiczna z Białorusią jest bardzo bliska. Putin zaproponował dalszą współpracę i zapewnił, że Rosja udzieli swojemu sąsiadowi kredytu w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Współpraca będzie kontynuowana nie tylko w sferze gospodarki, ale również w sferze wojskowej. W trakcie rozmowy w Soczi Putin podkreślił, że:

– Białoruś będzie pierwszym krajem, którzy otrzyma szczepionkę na Covid-19 (…). Myślę, że (…) pomoże to naszym obywatelom w walce z tą chorobą.

Białoruś jest naszym sojusznikiem

W rozmowie z prezydentem Białorusi, Władimir Putin zaznaczył, że Rosja spełni wspólne zobowiązania, w tym również te wynikające z Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego. Prezydent Rosji powiedział:

– Białoruś jest dla nas najbliższym sojusznikiem i jak już wielokrotnie wspominałem w rozmowach telefonicznych, wywiążemy się ze wszystkich wziętych na siebie zobowiązań. Za wspólną zgodą podjęliśmy te zobowiązania w 1992 i 1994 roku. (…) I nie ważne kto teraz znajduje się u władzy, kraj powinien wywiązać się z tych ustaleń.

Źródło: russian.rt.com

tut.by

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wybory w Gruzji. Gruzińskie Marzenie prowadzi

śr. wrz 16 , 2020
Wg badań przeprowadzonych na początku sierpnia w Gruzji przez amerykański instytut NDI, tylko 27% respondentów określiło, na którą z partii będzie głosować w październikowych wyborach parlamentarnych. Wg NDI, gdyby wybory odbyły się dzisiaj, wygrałaby obecnie rządząca partia „Gruzińskie Marzenie”, osiągając 27%, zaś opozycyjny „Zjednoczony Ruch Narodowy” („ZRN”, partia b. Prezydenta […]