Putin przyjmie przywódców Armenii i Azerbejdżanu w Soczi

W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin przyjmie premiera Armenii Nikołaja Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Według Kremla spotkanie zostało zainicjowane przez Putina i odbędzie się w „rocznicę podpisania oświadczenia o zawieszeniu broni i wszelkich działań wojennych w strefie konfliktu Górskiego Karabachu 9 listopada 2020 roku”.

„Planowany jest przegląd realizacji porozumień przywódców trzech krajów z 9 listopada 2020 r. i 11 stycznia 2021 r., a także nakreślenie dalszych kroków w celu wzmocnienia stabilności i ustanowienia pokojowego życia w regionie” – napisane

 w oświadczeniu.

Kreml poinformował, że spotkanie trójstronne odbędzie się w rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym 26 listopada. Moskwa dodała też, że rozmowy zorganizowano z inicjatywy Putina.

Przypomnijmy, że jesienią 2020 r. Azerbejdżan rozpoczął szybką ofensywę w Górskim Karabachu, zajmując pozycje ormiańskie. Eskalacja doszła do tego stopnia, że ​​wojsko Baku przypadkowo zestrzeliło rosyjski śmigłowiec wojskowy, po czym natychmiast osiągnięto porozumienie w sprawie zakończenia wojny w regionie.

Według dokumentu, kilka okręgów znalazło się pod kontrolą Azerbejdżanu, ale Armenia zachowała kontrolę nad Stepanakertem pod auspicjami rosyjskich sił pokojowych.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Stany Zjednoczone zaprosiły Ukrainę na szczyt na rzecz demokracji

śr. lis 24 , 2021
Stany Zjednoczone zaprosiły Ukrainę do udziału w Szczycie Demokracji, którego gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden. Poinformowano o tym na stronie internetowej Departamentu Stanu.  W sumie oczekuje się, że weźmie w nim udział ponad 100 stanów, ale wydarzenie odbędzie się online. Wydarzenie zaplanowano na 9-10 grudnia. Zostało zainicjowane przez prezydenta […]