Putin oskarżył Komisję Europejską o rekordową cenę gazu

1

Putin zarzucił Komisji Europejskiej rekordowy wzrost cen na gaz. To samo oświadczenie wygłosił premier Węgier Viktor Orban.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział podczas wideo spotkania na temat rozwoju energetyki, że cena gazu w Europie pobiła wszelkie historyczne rekordy z powodu „ostrych, lekkomyślnych działań” i błędów władz Unii Europejskiej. 

Obecny rekordowy wzrost cen gazu spowodowany był polityką europejskiego regulatora z naciskiem na mechanizmy giełdowe w ustalaniu ceny. Jednocześnie ceny kontraktów długoterminowych na rosyjski gaz rosną znacznie wolniej, co chroni kupujących przed szokami cenowymi. O tym powiedział prezydent Rosji Władimir Putin

Czytaj również: Gazowy poker – geopolityka i czynniki makroekonomiczne kształtują ceny gazu ziemnego

Przywódca Kremla powiedział, że światowa gospodarka wychodzi obecnie z kryzysu koronawirusowego. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na energię i rosną ceny.

„Światowy rynek energii nie toleruje zamieszania i wahań, plany inwestycyjne są tu długoterminowe. Dlatego ostre, lekkomyślne działania mogą prowadzić i, sądząc po obecnej sytuacji rynkowej, już prowadzą do poważnych zakłóceń równowagi” – stwierdził Putin.

Dodał też, że decyzje Komisji Europejskiej o zamknięciu kontraktów długoterminowych na dostawy gazu i przeorientowaniu na giełdowy obrót paliwem – są błędne.

„Dziś stało się absolutnie jasne, że ta polityka jest błędna, ponieważ nie uwzględnia specyfiki rynku gazu ze względu na dużą liczbę niepewności.” – powiedział Putin.

6 października podczas wizyty w Słowenii premier Węgier Viktor Orban zarzucił również Komisji Europejskiej podnoszenie cen energii.

Wiadomo, że Komisja Europejska ma opublikować w przyszłym tygodniu zestaw środków, które rządy krajowe mogą podjąć w celu złagodzenia wpływu wysokich cen.

Na szczycie w październiku przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem stworzenia strategicznego zaopatrzenia w gaz i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu.

Źródło: УП

One thought on “Putin oskarżył Komisję Europejską o rekordową cenę gazu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Parlament Europejski chce międzynarodowego procesu sądowego w sprawie Łukaszenki

śr. październik 6 , 2021
Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą międzynarodowego procesu sądowego nad prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenko. Samozwańczy prezydent jest oskarżany o udział w represjach i masowych torturach. Litewski eurodeputowany Andrius Kubilius powiedział na spotkaniu w Strasburgu, że Łukaszenka powinien zostać postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ. Jego stanowisko poparł niemiecki eurodeputowany z grupy „zielonych” […]