Protesty w Białorusi: Białorusini chcą odwołania deputowanych

Kolejny dzień protestów w Białorusi. Białorusini korzystają z prawa odwołania deputatów. Ustawiają się w kolejkach, by złożyć podpis. W Mińsku w 20 okręgach wyborczych został rozpoczęty proces odwoływania deputatów Izby Reprezentantów. Z tego prawa skorzystało ponad 1500 osób.

Kolejny dzień protestów w Białorusi. Białorusini korzystają z prawa odwołania deputowanych. Ustawiają się w kolejkach, by złożyć podpis. W Mińsku w 20 okręgach wyborczych został rozpoczęty proces odwoływania deputowanych Izby Reprezentantów. Z tego prawa skorzystało ponad 1500 osób.

Prawo do odwołania deputowanych

Paweł Łatuszko, członek Rady Koordynacyjnej, zwrócił uwagę na to, że obywatele mają prawo odwołać deputowanych Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi. W nagraniu z 25 sierpnia powiedział:

– Deputowani nie mają prawa być bezczynni, gdy w kraju nie jest przestrzegane prawo. Deputowani nie mogą siedzieć z założonymi rękoma, gdy jest stosowana przemoc wobec ludzi. Obowiązkiem deputowanych jest ochrona interesów swoich wyborców i ponoszenie odpowiedzialności za swoją bezczynność. Deputowany, który milczy – nie jest naszym deputowanym.

Podkreślił także, że 109 ze 110 deputowanych nie reaguje w żaden sposób na to, co dzieje się w Białorusi. Zachęcił Białorusinów, by skorzystali z prawa odwołania deputowanych Izby Reprezentantów.

Białorusini stoją w kolejkach

Sam proces odwołania deputowanego Izby Reprezentantów jest długi i czasochłonny. Wiele w nim zależy od udziału wyborców danego okręgu wyborczego. W środę, 26 sierpnia mieszkańcy Mińska stali w długich kolejkach, by złożyć podpis pod wnioskiem o zorganizowanie spotkania z deputowanym swojego okręgu wyborczego. Proces odwołania rozpoczęto w 20 okręgach wyborczych w Mińsku. 

Kolejka w Mińsku; źródło: https://nn.by/?c=ar&i=257958&lang=ru

W jednym z okręgów wyborczych zebrano już wymagane 150 podpisów i został złożony wniosek o zorganizowanie spotkania z wyborcami. Zgodnie z danymi inicjatywy „Uczciwi ludzie” z tego prawa skorzystało już ponad 1500 Białorusinów.

Wyborcy jako powód odwołania deputowanego podawali m. in. naruszenie przebiegu wyborów, brak reakcji na stosowanie przemocy fizycznej wobec protestujących czy bezpodstawne zatrzymania ludzi. W jednym z wniosków wyborca okręgu Siennickiego zwrócił uwagę na to, że brak reakcji na to, co się dzieje w Białorusi świadczy o niewypełnieniu przewidzianych przez prawo obowiązków deputowanego. Brak działania spowodował utratę zaufania wyborców i chęć odwołania deputowanego.

Proces odwołania deputowanego

Deputowany może zostać odwołany, jeśli nie wypełnia swoich obowiązków, narusza Konstytucję lub ustawy albo gdy jego czyny dyskredytują go jako deputowanego.

W procesie odwołania deputowanych pomaga inicjatywa „Uczciwi ludzie” (Chestnye lyudi). Inicjatywa powstała, by ludzie mieli dostęp do uczciwej informacji na temat wyborów prezydenckich. Obecnie organizatorzy inicjatywy pomagają protestującym. Udzielają bezpłatnych porad prawnych, pomocy finansowej czy też pomagają osobom zwolnionym w znalezieniu nowej pracy.

Proces odwołania deputowanego jest długim procesem. Należy go rozpocząć od zwołania spotkania wyborców z deputowanym. Wyborcy powinni zebrać 150 podpisów pod wnioskiem. Następnie sąd powinien rozpatrzyć wniosek. W spotkaniu z deputowanym powinno wziąć udział 2 razy więcej osób niż było zebranych podpisów. Pod koniec spotkania jest organizowane głosowanie i jeśli ponad połowa zebranych dalej chce odwołania deputowanego, wówczas jest tworzony protokół. Na jego podstawie powstanie inicjatywa, którą rejestruje Centralna Komisja Wyborcza. Później inicjatywa ponownie zbiera podpisy na wniosku o odwołanie deputowanego. Dopiero wtedy jest wyznaczony termin głosowania.

źródło: tut.by

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łukaszenka: Polska chce odebrać Grodno

pt. sie 28 , 2020
Prezydent A. Łukaszenka oświadczył, że rozpoczęła się wojna dyplomatyczna z Białorusią. Oznajmił, że armia jest gotowa bronić Grodna. Ambasador Białorusi Władimi Czuszew został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.