Zełenski spotkał się z premierem Słowacji Hegerem

W piątek z oficjalną wizytą do Ukrainy przybył premier Słowacji, Eduard Heger. Szef słowackiego rządu spotkał się w pierwszej kolejności z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Wołodymyr Zełenski i Eduard Heger. Zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Jednym z pierwszych punktów, które poruszył Heger była słowacka gwarancja integralności terytorialnej Ukrainy oraz krytyka okupacji Krymu przez Rosję.

Słowacki premier podkreślił, że Słowacja konsekwentnie wspiera w tej kwestii Ukrainę, a prezydentka Słowacji, Zuzana Czaputova potwierdzi to, biorąc udział w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej, który odbędzie się podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy w sierpniu.

– Nasze stanowisko w sprawie aneksji Krymu jest bardzo fundamentalne – jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Rosję – zaznaczył Eduard Heger.

Wołodymyr Zełenski opowiedział natomiast swojemu rozmówcy o aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy i na terenach okupowanych czasowo.

– W imieniu narodu ukraińskiego dziękuję prezydent Czaputovej, waszemu krajowi, waszemu ludowi za niezłomne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także niezachwiane stanowisko w sprawie polityki sankcji w związku z agresją rosyjską na wschodzie naszego kraju – powiedział po spotkaniu z Hegerem prezydent Ukrainy.

Strony wymieniły także poglądy na temat sposobów intensyfikacji ukraińsko-słowackiej współpracy handlowej, gospodarczej i sektorowej.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

O losie partnerki Pratasiewicza zadecyduje sąd w Mińsku

niedz. maj 30 , 2021
Minister Spraw Zagranicznych Białorusi poinformował w niedzielę, że o losie partnerki Ramana Pratasiewicza, Rosjance Sofii Sapiegi zadecyduje sąd w Mińsku. Władimir Makei w niedzielnym wywiadzie dla dziennika „Kommiersant” poinformował o trwającym śledztwie dotyczącym Sofii Sapiegi. Sprawdzane jest, czy była ona zaangażowana w zarządzanie opozycyjnym wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki kanałem NEXTA. – Dochodzenie powinno […]