Prezydent Ukrainy przeprowadził rozmowę telefoniczną z Prezydentem Republiki Litewskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 16 sierpnia rozmawiał telefonicznie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

Prezydenci wymienili się kilkoma słowami. Podziękowali sobie nawzajem. Prezydent Ukrainy podziękował swojemu litewskiemu odpowiednikowi za dostarczenie Ukrainie kolejnej partii szczepionki AstraZeneca. Ze swojej strony Gitanas Nauseda podziękował Wołodymyrowi Zełenskiemu za decyzję udzielenia pomocy humanitarnej w celu ochrony granicy litewskiej.

Przywódcy omówili obecną sytuację bezpieczeństwa na granicy białorusko-litewskiej, która rozwinęła się w wyniku znacznego wzrostu liczby nielegalnych migrantów. Prezydent Litwy zauważył, że do tej pory osiągnięto względną stabilizację sytuacji.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów prezydent Ukrainy opowiedział Gitanasowi Nauseda o przygotowaniu na szeroką skalę wydarzeń, które mają się odbyć w Kijowie w dniach 23-24 sierpnia z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Osobno prezydenci omówili stan realizacji wspólnych projektów kulturalnych i humanitarnych. Gitanas Nauseda pochwalił realizację przez stronę ukraińską ważnego projektu restauracji nagrobka księcia Konstantina Ostrozkiego w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.

Wiadomo, że 12 sierpnia Ukraina wysłała pomoc humanitarną do Republiki Litewskiej, aby wzmocnić ochronę granic przed nielegalnymi migrantami.

Pod koniec maja Aleksander Łukaszenko powiedział, że Mińsk nie będzie już zatrzymywał przestępców próbujących przedostać się do Unii Europejskiej przez Białoruś. Na początku lipca Wilno ogłosiło w kraju ogólnokrajowy stan wyjątkowy. Litwa jako pierwsza oskarżyła Mińsk o „hybrydową agresję”.

Źródło: president.gov.ua

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Anna Fotyga: w UE potrzebna ponowna refleksja nad projektami typu Nord Stream 2

czw. sie 19 , 2021
Federacja Rosyjska wprowadziła nową strategię bezpieczeństwa, w której mówi się wyraźnie o roli, którą odgrywać ma biznes rosyjski. W UE potrzebna ponowna refleksja nad projektami typu Nord Stream 2 – podkreśla europosłanka Anna Fotyga (EKR/PiS). Była minister spraw zagranicznych, a obecnie eurodeputowana, która w Parlamencie Europejskim zasiada w Komisji Spraw […]