Znowu to zrobili! Prezydent Duda sprankowany!

Duet rosyjskich pranksterów – Wowan i Lexus – wkręcili prezydenta Polski. Jako Sekretarz Generalny ONZ António Guterres odbyli z Andrzejem Dudą przemiłą, przeszło jedenastominutową pogawędkę.

Wowan i Lexus, czyli Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoliarow, to działający na YouTube pranksterzy, specjalizujący się we wkręcaniu wysoko postawionych polityków. W ich sidła złapali się już między innymi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka i prezydent Turcji Recep Erdoğan.

Wowan i Lexus wykorzystują prankowanie jako okazję do zadawania prowokacyjnych pytań. Nie inaczej było i tym razem. Pośród tematów poruszonych w telefonicznej rozmowie znalazła się bowiem między innymi sprawa stosunków polsko-ukraińskich. Prezydent Duda wskazał na Ukrainę jako na potencjalne źródło zarażeń koronawirusem, zaznaczając jednocześnie, że sytuacja z COVID-19 jest w Polsce opanowana.

Fałszywy Sekretarz Generalny ONZ pozwala sobie niejednokrotnie na bardzo luźne komentarze. Stwierdza na przykład, że nie rozumie, dlaczego Donald Tusk jest tak zaniepokojony retoryką Andrzeja Dudy w sprawie osób LGBT i domyśla się, że Przewodniczący EPP jest „jednym z nich”. Duda nie dał się jednak wciągnąć w rozważania o orientacji seksualnej Tuska, stwierdzając krótko, że ten „nie lubi go”.

Zagadnięty o relacje z Unią Europejską i Niemcami, Prezydent Duda westchnął ciężko i stwierdził, że są w istocie „bardzo trudne”. Ocena sytuacji w kontaktach z Rosją jest jednak zgoła inna. Gdy pranksterzy zapytali Prezydenta o problemy związane z likwidacją pomników upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej, prezydent stwierdza, że „było kilka takich przypadków, ale nie jest to zbyt intensywny problem”. Zapytany o „zmagania z prezydentem Putinem” nazywa je „dyskusją o historii”. „[Prezydent Putin] oskarżył nas o to, że zaczęliśmy II Wojnę Światową” – stwierdza Andrzej Duda i kwituje to śmiechem. Pranksterzy, podkreśliwszy niebagatelną rolę Związku Radzieckiego w zwycięstwie nad III Rzeszą usłyszeli od Prezydenta „Oczywiście, wiem o tym doskonale! Ale problem jest w tym, że poza tym [ZSRR] okupował nasz kraj! […] To problem rozumienia historii. Rosjanie nazywają to bratnią pomocą, my nazywamy to okupacją”.

Chwilę później temat rozmowy zszedł na politykę historyczną wobec Ukrainy. Wowan i Lexus wcielając się w Sekretarza Guterresa pytają Prezydenta Dudę, czy nie chciałby powrotu do Polski dawnych ziem II RP będących obecnie częścią terytorium Ukrainy, z Lwowem włącznie. Prezydent Duda zdaje się być niezwykle zaskoczony tym pytaniem: „Proszę wybaczyć, co takiego? Nie, to jest Ukraina! Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie! Ekscelencjo, nie ma w Polsce dyskusji na ten temat! Nie! Teraz to część Ukrainy i koniec!” Prezydent zapytany „czy Zełenski to w porządku gość?” odpowiada, że w jego ocenie tak.

Nagranie rozmowy telefonicznej między rosyjskimi prankerami i polskim prezydentem

Według informacji portalu wp.pl połączenie zostało zweryfikowane przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako prawdziwe i nie wzbudziło podejrzeń służb. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta – Marcin Kędryna – uściślił, że rozmówcy Prezydenta przeszli weryfikację pracownika Stałego Przedstawicielstwa Polski przy ONZ w Nowym Jorku. Według nieoficjalnych informacji portalu, winą za niedopatrzenie obarcza się szefa gabinetu Prezydenta – Krzysztofa Szczerskiego.

Źródło: wp.pl
Zdjęcie: youtube: Vovan222prank; Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Sługa Narodu traci zaufanie. Co dalej z Prezydentem Zełenskim?

czw. lip 16 , 2020
Rezultaty lipcowych badań opinii publicznej nie są dla Prezydenta Ukrainy pocieszające. Wołodymyr Zełenski, po raz pierwszy od objęcia stanowiska, zanotował wskaźnik nieufności przewyższający wskaźnik zaufania. 20 maja Prezydent Ukrainy obchodził pierwszą rocznicę objęcia władzy w państwie. To naturalny czas dla pierwszych podsumowań – w tym czasie Zełenskiemu udało się nie […]
Prezydent Zełenski wizytujący kopalnię w Obwodzie Lwowskim [Wikimedia Commons: Administracja Prezydenta Ukrainy]