Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o Nord Stream 2

2

Jak informują oficjalne źródła polskie i ukraińskie, rozmowa prezydentów dotyczyła przede wszystkim tematyki energetycznej, pandemii oraz współpracy Kijowa i Warszawy.

Wołodymyr Zełeński w rozmowie z Andrzejem Dudą podkreślał zagrożenie płynące z dalszego rozwoju projektu Nord Stream 2. Zełeński nazwał go pułapką dla Europy – „Ten projekt jest w istocie pułapką na całą Europę. Nie można na to pozwolić. Dalsze wzmocnienie sankcji wobec tego projektu jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Europy ”- powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydenci zgodzili się co do koordynowania swoich polityk wobec tego niemiecko-rosyjskiego projektu oraz wspólnych starań do angażowania w ten projekt wspólnoty międzynarodowej.

Zdjęcie ze spotkania prezydentów Polski i Ukrainy w październiku 2020 roku. Fot. Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy.

Szczepionki na COVID-19 dla Ukrainy

Zełeński podziękował Andrzejowi Dudzie za inicjatywę dostarczenia dla Ukrainy 1,2 mln. dawek szczepionki Astra Zeneca, którą Polska planowo ma otrzymać dzięki wspólnym unijnym zakupom. Prezydent Ukrainy określił to jako sygnał solidarności Polski z Ukrainą oraz wyraził nadzieję, że szczepionka trafi do Ukrainy już w marcu.

Równocześnie Zełeński poinformował Dudę, że Ukraina otrzymała już pierwszą dawkę szczepionki Astra Zeneca wyprodukowaną w Indiach.

Sytuacja na Donbasie i dobre relacje

Andrzej Duda zapytał Zełeńskiego o sytuację na Donbasie i proces pokojowy. Zełeński stwierdził, że zawieszenie broni wciąż obowiązuje, jednak wzrosła liczba naruszeń ze strony separatystów.

Prezydenci omówili również wspólne projekty, w szczególności dalszy rozwój strefy przygranicznej, rozwój sieci dróg i punktów granicznych. Obydwaj zgodzili się co do kontynuowania aktywnego dialogu politycznego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii gospodarki i wspólnych projektów. Optymizmem obydwu prezydentów napawał wysoki poziom wymiany handlowej, sięgający niemal 8 mld. USD.

Zełeński zaprosił Andrzeja Dudę na uroczystość z okazji 30. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę oraz do udziału w szczycie Platformy Krymskiej.

Źródło: Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy

Fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

2 thoughts on “Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o Nord Stream 2

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Cichanouska: Łukaszenka odejdzie wiosną

niedz. lut 28 , 2021
Zdaniem Swiatłany Cichanouskiej nacisk na Alaksandra Łukaszenkę będzie rósł z dnia na dzień i wiosną doprowadzi do jego odejścia. Swoją opinię Swiatłana Cichanouska wyraziła w rozmowie z niemieckim dziennikiem Bild am Sonntag, o czym pisze Deutsche Welle. Była kandydatka na prezydenta kraju jest przekonana, że Łukaszenka będzie zmuszony do odejścia […]
Swiatłana Cichanouska jest przekonana, że Alaksandr Łukaszenka odejdzie wiosną