Powstaje Wolny Uniwersytet Białoruski

1

Studium Europy Wschodniej UW, we współpracy z przedstawicielami białoruskiej mniejszości w Polsce powołali Wolny Uniwersytet Białoruski.

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Studium Europy Wschodniej UW na Facebooku: „W odpowiedzi na budząca się świadomość narodową Białorusinów, wobec trwającej od sierpnia 2020 rewolucji, jaka ogarnęła Białoruś, uwzględniając potrzebę pomocy wobec politycznych represji 20 października 2020 r., w auli im. Adama Mickiewicza Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, powołany został WOLNY UNIWERSYTET BIAŁORUSKI (WUB)”.

Źródło: Facebook Studium Europy Wschodniej

Inicjatorem projektu jest dr Aleksander Milinkiewicz, jeden z wykładowców SEW UW. W przyszłości partnerami projektu mają zostać olegium Europejskie w Natolinie, Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Technologii Edukacyjnej Uniwersytetu w Tallinnie. Swoje poparcie dla projektu zadeklarowali również Swiatłana Aleksiejewicz, Aleś Białacki, Adżelika Borys i Stanisław Szuszkiewicz.

Cele WUB

Celem inicjatywy, która na ten moment skupiać się będzie przede wszystkim na nauczaniu zdalnym ma być „wykształcenie przyszłych kadr zarządzających demokratycznym państwem białoruskim w oparciu o potencjał polskich uczelni”. Gdy będzie to możliwe, uczelnia planuje również cykliczne zjazdy, które odbywać się będą na terytorium Polski.

Jak czytamy w komunikacie SEW jednym z głównych zadań WUB ma być „zmniejszenie krytycznej dominacji rosyjskiej w białoruskim systemie edukacji”, a więc ograniczenia kształcenia studentów w programach z silnym wpływem rosyjskim.

WUB ma być „uniwersytetem transgranicznym i e-learningowym”, jednak ma kształcić przede wszystkim na terytorium Białorusi.

Funkcjonowanie Wolnego Uniwersytetu

Projektem zarządza „Fundacja Wolny Uniwersytet Białoruski”, który jako podmiot prawny ma być operatorem i organizatorem programów szkoleniowych. Działalność WUB ma stanowić rozszerzenie dotychczasowych programów pomocy dla białoruskiego społeczeństwa, takich jak program Konstantego Kalinowskiego.

Studenci WUB będą otrzymywać zarówno dyplomy jak i certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności: „Studenci WUB otrzymywać będą dyplomy i certyfikaty wystawione przez polskie uniwersytety. WUB będzie stale współpracować z najlepszymi polskimi uczelniami, z którymi zawierane będą umowy na nauczanie studentów. WUB realizować będzie kształcenie w specjalnościach niezbędnych dla transformacji ustrojowej, gospodarczej i społecznej Białorusi. Program studiów skonstruowany zostanie tak, by jak najlepiej dopasować się do wymagań, jakie transformacja ustrojowa postawi przed Białorusinami”.

Językami wykładowymi na Wolnym Uniwersytecie Białoruskim mają być białoruski, polski, rosyjski i angielski.

Oferta WUB otwarta ma być również dla wykładowców białoruskich, którzy będą mogli „kontynuować pracę z białoruską studentami bez opuszczania Białorusi”.

Kadra związana z WUB ma składać się głównie z absolwentów programu Kalinowskiego oraz programu Kirklanda, skierowanego do obywateli Białorusi.

Program nauczania

Działalność WUB rozpocznie się od pilotażowych kursów e-learningowych obejmujących zagadnienia związane z gospodarką wolnorynkową, mediami, polityką, zagadnieniami społecznymi:

  • Zarządzanie Małymi Przedsiębiorstwami (MiniMBA)
  • Nowoczesne dziennikarstwo
  • Historia i Kultura Białorusi
  • Teoria i Praktyka Polityki
  • Wolne Związki Zawodowe i Ruch Robotniczy
  • Rozwój Samorządów na Białorusi

Projekt pomocowy ,,Wolny Uniwersytet Białoruski” realizowany w ramach planu współpracy rozwojowej „Polska Pomoc” w 2020 roku.

Fot. Tomasz „Nemo5576” Górny, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

One thought on “Powstaje Wolny Uniwersytet Białoruski

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Koronawirus w Gruzji. Możliwy pełny lockdown?

pt. lis 27 , 2020
Wg pojawiających się informacji, w dniu 27 listopada w Gruzji mają zostać ogłoszone nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Nieoficjalnie mówi się o wprowadzeniu niżej wymienionych zasad, które jeśli okażą się prawdziwe, oznaczają zamknięcie głównych centrów turystycznych Gruzji aż do co najmniej lutego 2021 r. oraz lockdown w zasadzie całej […]