Ponad 1,3 miliona zapisów na elektroniczne referendum konstytucyjne w Rosji

Jak donosi dziennik Kommersant ponad 1,3 miliona mieszkańców Moskwy i Obwodu Niżegorodskiego zapisało się na elektroniczny udział w referendum konstytucyjnym 1 lipca.

Wśród zarejestrowanych dominują mieszkańcy Moskwy (1,2 miliona rejestracji). Rejestracja uczestników referendum zakończyła się wczoraj. Teraz wszystkie rejestracje będą weryfikowane.

Jak powiedział Ilia Massuż z obywatelskiego sztabu kontroli i obserwacji ogólnokrajowych wyborów nie zarejestrowano przypadków bezpośredniego przymuszania pracowników (na przykład administracji) do rejestracji i oddawania głosów. Niemniej pojawiały się sygnały o sugestiach co do rejestracji. Łącznie zarejestrowano 50 skarg.

Na organizowanej rejestracji korzystali również hakerzy, którzy tworzyli kopie oficjalnej strony do rejestracji 2020og.ru i pozyskiwali w ten sposób wszystkie dane uczestników. Szerzej pisał o tym Kommersant w tym artykule.

Moskwa, obwód moskiewski i niżegorodski to trzy z czterech regionów, w których zarejestrowano najwięcej przypadków koronawirusa.

Mieszkańcy stolicy będą mogli w przyszłości częściej korzystać z głosowania elektronicznego, w tym w najbliższych wyborach regionalnych.

Głosowanie nad poprawkami do konstytucji, które między innymi mają pozwolić urzędującemu prezydentowi Władimirowi Putinowi na dalsze przedłużanie swojej kadencji, odbędą się 1 lipca. Osoby, które zarejestrowały się na głosowanie elektroniczne, będą mogły oddawać swoje głosy między 25 a 30 czerwca.

Źródło: Kommersant

Fot. Kremlin.ru

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kolejne protesty pod ambasadą Białorusi w Warszawie

pon Cze 22 , 2020
W niedzielę odbył się kolejny protest pod ambasadą Białorusi w Polsce przeciwko represjom politycznym i za organizacją sprawiedliwych wyborów. Według organizatorów pod ambasadą protestowało niemal 1000 osób. Na protest przyszły przede wszystkim osoby młode, zarówno Białorusini, jak i Polacy. Na wzór odbywających się na Białorusi protestów ludzie stanęli w długiej […]
Protesty pod ambasadą Białorusi w Polsce