Polskie MSZ skomentował nowe święto w Białorusi

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych bardzo krytycznie odniosło się do wprowadzonego w Białorusi Dnia Jedności Narodowej dla uczczenia napaści ZSRR na Polskę.

MSZ z oburzeniem przyjęło deklarację władz Białorusi o ustanowieniu nowego święta pn. ’Dzień Jedności Narodowej’ w dniu 17 września. Opieranie polityki historycznej Białorusi na dziedzictwie paktu Stalina i Hitlera jest całkowicie niezrozumiałe. Jest to gest wpisujący się w rosyjskie działania mające na celu reinterpretację niezwykle trudnej historii naszego regionu, który poważnie utrudni Białorusi dialog i porozumienie z państwami sąsiadującymi, a także państwami całej Europy” – oznajmił we wtorek polski resort dyplomacji.

MSZ podkreślił, że 17 września 1939 roku to data napaści Związku Sowieckiego na Polskę, która samotnie walczyła w tym czasie z wojskami hitlerowskich Niemiec. ZSRR wypełniło tym samym tajny pakt z nazistami, który podpisano przez wybuchem II wojny światowej, pakt Robbentrop-Mołotow.

Zobacz także: Łukaszenka ogłosił nowe święto na Białorusi. Uczci atak ZSRR na Polskę

„Ta wspólna sowiecko – nazistowska napaść na Polskę rozpoczęła najstraszniejszą wojnę w dziejach świata, która kosztowała życie 60 milionów ludzi, w tym mieszkańców Białorusi. Wielu z nich zginęło w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. 17 września 1939 roku oznaczał dla kilkuset tysięcy cywilnych obywateli polskich pozbawienie obywatelstwa, godności i śmierć w głębi sowieckiej Rosji” – czytamy w oświadczeniu MSZ.

„Ustanowienie Dnia Jedności Narodowej dla uczczenia faktu włączenia Białorusi w skład Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich to gloryfikacja sowieckiego dziedzictwa oraz próba odcięcia Białorusi od jej prawdziwych korzeni. To akt podważający niezależność i suwerenność Białorusi” – podkreśla polski resort dyplomacji.

Źródło i zdjęcie: MSZ Polski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

MZ Rosji: zaszczepieni Sputnikiem V będą wymagali przyjęcia jeszcze innego preparatu

wt. czerwiec 8 , 2021
Wiceminister zdrowia Oleg Gridnev poinformował we wtorek, że osoby, które przyjęły szczepionkę Sputnik V, będą potem wymagały zaszczepienia inną szczepionką. Podkreślił jednak, że badania w tej materii nadal jeszcze trwają. – Dobrze, że mamy inne szczepionki oprócz Sputnika V, których zwiększa się produkcja, bo jak przewidują nasi szanowani naukowcy, w […]