Poziom ubóstwa w Federacji Rosyjskiej wynosi 12,1 proc., a najwyższy poziom ubóstwa odnotowano w Tuwie, Inguszetii i Kabardyno-Bałkarii – wynika z danych Rosstatu.
Według danych na koniec 2020 r. w Rosji było 17,8 mln obywateli o dochodach poniżej minimum socjalnego, czyli 12,1 proc. Jednocześnie najwyższy poziom ubóstwa odnotowano w Tuwie – 34,1 proc., Inguszetii – 30 proc. i Republice Kabardyno-Bałkańskiej – 24,2 proc.
Według danych wysoki poziom ubóstwa (powyżej 23 proc.) odnotowano również w Republice Ałtaju. Najniższy poziom ubóstwa (od 5 proc. do 10 proc.) odnotowano w obwodach: Moskwa, Sankt Petersburg, Moskwa, Kaługa, Leningrad, Niżny Nowogród, Kursk, Biełgorod, Woroneż, Swierdłowsk i Jarosław, Republika Tatarstanu, Autonomia Jamalsko-Nieniecka Okrug, Chanty-Mansyjsk AO, regiony Magadan i Sachalin, Czukotka AO.
– Droga do wyjścia z ubóstwa, kiedy rodzina jest głęboko uboga, nie może się wyrwać z tego ubóstwa, dzieci nie mogą uzyskać odpowiedniego wykształcenia, jest trudna. Można je zwalczyć przez maksymalnie efektywne zatrudnienie, czyli w regionie polityka społeczno-gospodarcza powinna być budowana w taki sposób, aby ten sam uczeń, student mógł znaleźć efektywną pracę oraz sferę społeczną, w tym programy społeczne – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Technologii Informacyjnych Ministerstwa Pracy Andriej Lebiediew.
Zaznaczył, że trzema głównymi celami cyfrowej transformacji sfery społecznej w tym zakresie są terminowość realizacji płatności i świadczeń, wygoda w otrzymywaniu płatności, czyli minimalizacja dostarczania dokumentów oraz dostęp do zdalnej procedury dla świadczenia we wszystkich regionach kraju, a także targetowania – płatności dla tych, którzy naprawdę ich potrzebują.
W lipcu 2020 r. prezydent Rosji Władimir Putin postawił sobie za cel zmniejszenie o połowę poziomu ubóstwa w kraju do 2030 r. w porównaniu z 2017 r. Wcześniej cel został wyznaczony przez prezydenta do 2024 roku.
Źródło: TASS
Zdjęcie: Maxpixel.com