Paweł Łatuszka zapowiedział stworzenie partii politycznej

Jeden z liderów białoruskiej opozycji i kierownik Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka zapowiedział utworzenie nowej partii politycznej.

Nowa partia ma pozwolić Łatuszce wykorzystać jego wieloletnie polityczne i dyplomatyczne doświadczenie, dla „stworzenia nowej Białorusi”. Partia ma współuczestniczyć w tworzeniu Nowej Białorusi i jej życia politycznego. Łatuszka stwierdził, że struktura jaką jest partia jest do tego niezbędna.

Polityk podkreślił, że dla stworzenia takiej struktury należy zacząć pracę jeszcze w obecnych warunkach politycznych, aby była gotowa na działanie w nowym państwie, które NAU widzi jako republikę parlamentarno-prezydencką.

Partia polityczna powstaje na przyszłość

W komunikacie na oficjalnym kanale w Telegramie napisano, że prace nad partią obecnie odbywać się będą na przyszłość. W obecnych realiach rejestracja partii politycznej ma być praktycznie niemożliwa, ale NAU chce przygotować się z wyprzedzeniem do momentu, gdy pojawią się niezbędne do tego uwarunkowania polityczne i prawne.

Łatuszka chce się również przygotować na scenariusz, w którym „dyktator pod wpływem zewnętrznych sił stworzy swoją partię i partie kieszonkowe, aby demonstrować pseudodemokrację”. Szef NAU zakłada, że demokratyczne partie stworzone przez Białorusinów pozwolą zablokować takie zamysły.

Polityk zapewnił również, że powołanie partii nie jest równoznaczne z likwidacją Narodowego Zarządu Antykryzysowego. NAU ma się dalej skupiać na naciskach na reżim i przymuszaniu go do wypełniania warunków społeczeństwa białoruskiego i do rozmów z opozycją. NAU przestanie działać dopiero wówczas, gdy Białoruś uzyska nowego, wybranego legalnie prezydenta.

Fot. Youtube

Źródło: Telegram

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Szef Polskiego MSZ z nadzwyczajną wizytą w Kijowie

czw. kw. 8 , 2021
Minister Spraw Zagranicznych Polski prof. Zbigniew Rau spotkał się w czwartek w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. – Polska to długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel Ukrainy – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba. Na początku wizyty ministrowie Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod […]
%d bloggers like this: