Partia Sandu triumfuje! Mołdawia będzie miała nowy, prozachodni rząd

Proeuropejska Partia Działania i Solidarności Mai Sandu zdobyła 52,8 proc. w przedterminowych wyborach parlamentarnych i może samodzielnie powołać rząd.

Państwowa Komisja Wyborcza Mołdawii po zliczeniu 100 proc. kart do głosowania podała w poniedziałek oficjalne wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wygrała je Partia Działania i Solidarności Mai Sandu, która zdobyła 52,8 proc. głosów.

To oznacza, że może samodzielnie powołać rząd i razem z panią prezydent – rządzić bez ograniczeń mając pod kontrolą władzę wykonawczą i ustawodawczą.

Główny oponent partii Sandu, Blok Wyborczy Komunistów i Socjalistów, kierowany przez byłych prezydentów Władimira Woronina i Igora Dodona, zajął drugie miejsce z 27,1 proc. głosów. 

Na trzecim miejscu znalazła się regionalna partia Szor, która otrzymała 5,7 proc.

Tym samym partia Sandu otrzymuje 63 ze 101 mandatów w nowym parlamencie. Blok komunistów i socjalistów będzie miał 32 mandaty, podczas gdy partia Shora będzie miała ich sześć. PDS brakuje jedynie czterech mandatów, by osiągnąć większość konstytucyjną (2/3 mandatów w parlamencie).

Źródło: TASS

Zdjęcie: Zrzut ekranu z Youtube.com / euronews (in English)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Pobicia, śmierć dziennikarza, wezwania do dymisji premiera. Bilans Tbilisi Pride

wt. lipiec 13 , 2021
Marsz Godności planowany na 5 lipca miał być kulminacją cyklu imprez nawiązujących do czerwcowego Miesiąca Dumy, obchodzonego na całym świecie przez środowisko LGBT. Jednak wydarzenia w stolicy Gruzji z ostatniego tygodnia przybrały tragiczny obrót. Jeszcze przed rozpoczęciem Pride Week wiele wskazywało na to, że główna impreza może nie dojść do […]