Parlament Europejski chce międzynarodowego procesu sądowego w sprawie Łukaszenki

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą międzynarodowego procesu sądowego nad prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenko. Samozwańczy prezydent jest oskarżany o udział w represjach i masowych torturach.

Litewski eurodeputowany Andrius Kubilius powiedział na spotkaniu w Strasburgu, że Łukaszenka powinien zostać postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ.

Jego stanowisko poparł niemiecki eurodeputowany z grupy „zielonych” Siergiej Lagodinsky, który powiedział, że „wobec samego Łukaszenki powinien być rozpoczęty proces sądowy za tortury”.

Posłowie twierdzą, że Łukaszenka osobiście nakazał nielegalne aresztowanie i torturowanie ludzi opozycji protestujących przeciwko kontrowersyjnym wyborom prezydenckim w sierpniu 2020 roku. Co najmniej 700 aresztowanych pozostaje w więzieniu.

Specjalny Przedstawiciel UE ds. Praw Człowieka Eamon Gilmore powiedział, że mógłby zostać powołany międzynarodowy trybunał do zbadania zbrodni na Białorusi. Bo samo państwo nie chce postawić przestępców przed wymiarem sprawiedliwości.

W swojej rezolucji posłowie chcą wezwać do przyśpieszonego przygotowania przez Służbę Działań Zewnętrznych UE piątej rundy sankcji wobec reżimu Łukaszenki.

Źródło: УП 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraiński rząd przeznaczył 25 mln hrywien na reklamę szczepień

śr. październik 6 , 2021
Gabinet Ministrów przeznaczył 25 mln hrywien (ok. 3 797 500 zł) na reklamę w telewizji szczepień przeciw COVID-19.  Ukraiński rząd przyjął rezolucję o konieczności przeznaczenia z budżetu 25 mln hrywien na wzmocnienie kampanii informacyjnej na temat szczepień przeciwko COVID-19 w telewizji. Pieniądze trafią do odpowiedniego departamentu – Ministerstwa Kultury i […]