Parada wojskowa w Kijowie z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy

Z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w centrum Kijowa odbyła się uroczysta parada wojsk z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Przed wydarzeniem na Placu Niepodległości odbył się historyczny spektakl teatralny. Na głównym placu Ukrainy zobaczyć można było platformy i elementy scenografii, które przedstawiały najważniejsze karty ukraińskiej historii od czasów kultury Trypillii do współczesności.

Główną bohaterką akcji była dziewczyna, która symbolizowała Ukrainę. Przeszła przez teatralne sceny: epokę Rusi Kijowskiej, epokę kozacką, Ukrainę literacką, walkę wyzwoleńczą, Ukrainę naukową, Hołodomor, II wojnę światową, Ukrainę sowiecką i Ukrainę niepodległą.

Następnie rozpoczęła się uroczysta defilada wojsk. Żołnierze nieśli 30-metrową flagę Ukrainy na cześć rocznicy odzyskania niepodległości

– Czym jest silny kraj? Kraj, który marzy ambitnie i działa zdecydowanie. Kraj, który nie boi się słowa pierwszy raz. Dlatego po raz pierwszy od 30 lat Antonow buduje dla państwa trzy samoloty, budowane są dla wojska śmigłowce na ukraińskich licencjach, a w tym roku powstaną też nowe czołgi. Silny kraj odradza swoją flotę, bazy morskie i buduje korwety. Silny kraj to kraj, który przyjmuje program rakietowy na 10 lat – powiedział prezydent Ukrainy w swoim uroczystym przemówieniu na Placu Niepodległości. 

Oprócz wojsk ukraińskich w paradzie wzięli udział także przedstawiciele armii krajów partnerskich – Stanów Zjednoczonych, Litwy, Estonii, Gruzji, Danii, Norwegii, Kanady, Mołdawii i innych krajów. Pochód marszowy uzupełniła międzynarodowa orkiestra połączona z udziałem wojskowych krajów partnerskich (USA, Wielka Brytania, Polska).

Parada kontynuowana była lotem samolotów Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Gwardii Narodowej Ukrainy, Państwowego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, Policji Narodowej Ukrainy, Przedsiębiorstwo Państwowego Antonow i krajów partnerskich. W szczególności na niebie można było zobaczyć dumę Ukrainy – największy na świecie samolot transportowy An-225 „Sen”.

Źródło i zdjęcia: Oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Poroszenko oblany zieloną farbą

śr. sie 25 , 2021
Były głowa państwa został oblany zieloną farbą w pobliżu stacji metra Chreszczatyk w drodze do Gabinetu Ministrów Ukrainy. Funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali podejrzanego w zamachu na piątego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę w centrum Kijowa, o tym poinformowała służba prasowa ukraińskiej policji państwowej. Jak się okazało później „złoczyńca pochodził z regionu […]