Nielegalnie skazany Ukrainiec został zaszczepiony wbrew swojej woli rosyjską szczepionką

Przetrzymywany w rosyjskiej kolonii obywatel Ukrainy Gienadij Limeszko został wbrew swojej woli zaszczepiony przeciwko koronawirusowi COVID-19. Dodatkowo szczepionka ta nie jest uznawana przez WHO.

Rzeczniczka praw obywatelskich na Ukrainie Ludmiła Denisowa zauważyła, że: „​​personel kolonii karnej, w której przetrzymywany jest Limeszko, zmusił go do podpisania zgody na szczepienie, grożąc umieszczeniem go w areszcie śledczym i zakazem komunikowania się z krewnymi”.

Wiadomo również, że po szczepieniu stan zdrowia nielegalnie skazanego Ukraińća gwałtownie się pogorszył. On zaczął odczuwać skurcze serca i silne bóle głowy.

Jak informuje rzeczniczka praw obywatelskich, administracja kolonii odmówiła mu leczenia. To, jak podkreśliła Denisowa jest naruszeniem Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, co jest równoznaczne z nieludzkim traktowaniem człowieka. 

Gienadija Limeszko zatrzymała federalna służba Bezpieczeństwa Rosji w sierpniu 2017 roku. Powodem zatrzymania, jak twierdzi Rosyjska Służba Bezpieczeństwa było przygotowywanie przez Limeszka sabotażu na okupowanym Półwyspie Krymskim. 

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że Limeszko służył w Siłach Zbrojnych Ukrainy na podstawie kontraktu i został zwolniony w maju 2017 roku z powodu niekompetencji. SBU nazwała raport rosyjskiej FSB o zatrzymaniu ukraińskiego „agenta” kolejną „prowokacją”.

Źródło: УП

Fot. DoroT Schenk from Pixabay

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

UE potępiła represje reżimu Łukaszenki wobec dziennikarzy i mediów

wt. sie 31 , 2021
Według Petera Stano, rzecznika służby polityki zagranicznej UE, Unia Europejska potępia prześladowania dziennikarzy i obrońców praw człowieka na Białorusi. Unia Europejska wezwała władze białoruskie do zaprzestania nękania mediów po nowym ataku na szereg niezależnych białoruskich publikacji. W szczególności po tym, jak 27 sierpnia reżim Aleksandra Łukaszenki nakazał zamknięcie Białoruskiego Stowarzyszenia […]