Zmarł główny konstruktor MiG-31 Valery Vasilkov. Miał 62 lata

W czwartek Russian Aircraft Corporation (RSK) MiG poinformowało, że zmarł główny projektant myśliwca przechwytującego MiG-31, Valery Vasilkov. Miał 62 lata.

„Niestety to prawda. Valery Olegovich zmarł” – poinformował w czwartek Russian Aircraft Corporation (RSK) MiG (część United Aircraft Corporation of the Rostec State Corporation).

Jego dziełem był myśliwiec MiG-31. Maszyna wykonała swój pierwszy lot we wrześniu 1975 roku. Samolot wszedł do służby w 1981 roku i nadal jest jednym z kilku wykorzystywanych myśliwców przechwytujących na najwyższych wysokościach na świecie.

Najnowocześniejszą modyfikacją MiG-31 jest MiG-31BM. Samoloty MiG-31BM to nowoczesna wersja naddźwiękowego myśliwca przechwytującego dalekiego zasięgu. Przeznaczony jest do wykrywania i niszczenia celów powietrznych na ekstremalnie niskich, niskich, średnich i dużych wysokościach, o każdej porze dnia i w każdych warunkach pogodowych. 

MiG-31BM ma nowy system kontroli uzbrojenia i stacje radiolokacyjne, które mogą wykrywać cele w zasięgu do 320 km i uderzać je w odległości do 280 km. Samolot jest w stanie eskortować do dziesięciu i jednocześnie trafiać w sześć celów powietrznych.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Flickr.com / Alan Wilson

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin i Łukaszenka vol. 4. O czym tym razem rozmawiali prezydenci?

śr. lipiec 14 , 2021
Łukaszenka niespodziewanie wyleciał wczoraj do Rosji na spotkanie z Władimirem Putinem. Przywiózł nowe/stare ceny na gaz i nowy kredyt. A co zostawił? Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin musieli się za sobą niezwykle stęsknić w ostatnich, covidowych miesiącach. To już czwarty raz w tym roku, jak się spotykają i rozmawiają za […]
Spotkanie Putin Łukaszenka 13 lipca