Nawalny zamyka Fundusz Walki z Korupcją. Kto teraz będzie patrzył na ręce władzy?

Fundusz Walki z Korupcją to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji na rosyjskiej opozycji. Przez ostatnie dziewięć lat Aleksiej Nawalny wraz z zespołem ujawniał korupcyjne schematy w środowisku władzy Federacji Rosyjskiej, organizował akcje protestacyjne i zbiórki funduszy na wsparcie ofiar autorytarnego systemu. Kto przejmie rolę FBK?

Najbardziej widowiskową częścią działalności Funduszu Walki z Korupcją stała się produkcja filmów dokumentalnych, których fabuła skupiała się wokół wysoko postawionych rosyjskich urzędników i ludzi biznesu. Najgłośniejsze z nich zebrały wielomilionową publikę. Do najbardziej znanych i rozbudowanych śledztw należy film „Он вам не Димон” („Dla ciebie – Szanowny Pan Premier”), który ujawnia korupcyjną siatkę zależności wokół byłego prezydenta i premiera FR – Dmitrija Miedwiediewa (film jest dostępny na Youtube z polskimi napisami).

Podobne śledztwa zostały wszczęte wobec większości znanych, wysoko postawionych urzędników państwowych ze środowiska putinowskiej partii Jedna Rosja. Nawalnemu i jego zespołowi udało się ujawnić system, którego działanie można streścić znanym sformułowaniem „prywatyzacja zysków przy uspołecznieniu strat”. Do największych i najgłośniejszych skandali rozpoczętych przez publikacje Funduszu Walki z Korupcją należy również ten, który stał się gwoździem do trumny organizacji.

Jewgienij Prigożyn, nazywany przez Nawalnego „Kucharzem Putina”, po raz pierwszym stał się antybohaterem śledztwa FBK w 2017 roku. Wówczas omawiano m.in. jedną z rzekomych działalności biznesmena, czyli osławioną „Farmę Troli”, której miał być fundatorem. Głównym źródłem dochodu imperium Prigożyna miały być jednak ogromne zamówienia publiczne na zaopatrzenie rosyjskiej armii, a także moskiewskich szkół.

Na początku 2019 roku Aleksiej Nawalny i Lubow Sobol ujawnili, że w moskiewskich szkołach i przedszkolach doszło do masowych zatruć pokarmowych. Winą za epidemię czerwonki zostało obarczone konsorcjum należące do Jewgienija Prigożyna, które miało w niewłaściwych warunkach przechowywać żywność dostarczaną do szkolnych stołówek.

Sprawą zajęły się odpowiednie służby i na rzecz rodziców zatrutych dzieci zasądzono odszkodowania w łącznej kwocie ok. 300 tys. rubli (ok. 16 tys. złotych – przyp. red.). Nawalnego i Sobol skazano zaś na łączną karę 88 mln rubli (ok. 4 800 000 złotych), która ma zrekompensować rzekome zniesławienie firmy Prigożyna. Film pt. „Czym karmią dzieci w przedszkolach i szkołach w Moskwie”, który stanowił podstawę do wydania wyroku miał być usunięty z sieci, jednak nadal można go odnaleźć na Youtube:

W związku z tą, a także wieloma innymi sprawami prowadzonymi przeciwko opozycjonistom, Aleksiej Nawalny postanowił o likwidacji FBK. Kwota 88 mln rubli, zasądzona na rzecz firm „Kucharza Putina”, została podzielona na trzy równe części – pomiędzy osoby fizyczne Nawalnego i Sobol, a także osobę prawną Funduszu Walki z Korupcją. „Mnie i Sobol już nic nie pomoże. Suma jest ogromna i nawet nie widzę sensu próbować jej zbierać. Pewnie do końca putinowskiej władzy przyjdzie nam żyć z zablokowanymi kontami i próbami odbierania nam naszego mienia na rzecz „Kucharza Putina”. Pytanie jednak brzmi: co zrobić z FBK? Do Funduszu nie należy już przecież absolutnie nic, wszystko zabrali w wyniku poprzednich pozwów” – powiedział Nawalny w komunikacie o zakończeniu działalności organizacji.

Aleksiej Nawalny zapowiedział jednocześnie utworzenie nowej organizacji, co ma uwolnić opozycjonistów od płacenia jednej trzeciej kary. „Oczywiście dotychczasowa nazwa jest nam droga, ale FBK to nie biuro i nie papierek z urzędu, a ludzie. […] Niech się Putin z Prigożynem udławią tą osobą prawną „FBK”! Największy nasz kapitał – Was – musimy zabrać ze sobą!” – zwrócił się Nawalny do swoich zwolenników.

Źródło: Nowaja Gazieta
Zdjęcie: Youtube: Aleksiej Nawalny

Zobacz także:

One thought on “Nawalny zamyka Fundusz Walki z Korupcją. Kto teraz będzie patrzył na ręce władzy?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Sławomir Nowak usłyszał zarzuty w wyniku wspólnej akcji CBA i NABU

wt Lip 21 , 2020
Były minister w rządzie Donalda Tuska i późniejszy prezes ukraińskiego Ukrawtodor usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Dyrektor Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) Artem Sytnyk podczas konferencji prasowej stwierdził, że to pierwszy przypadek w historii Ukrainy, aby tak poważną aferę korupcyjną udało się wykryć przy pomocy […]