Rosjanie znaleźli sposób na użyźnienie gleby w Arktyce

Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego (FRC) opracowali nową technologię przywracania żyzności gleby w Arktyce przy użyciu traw zbożowych i nawozów mineralnych. Technologia ta pozwoli nie tylko zwrócić zniszczone tereny rolnictwu, ale także poprawić jakość i wielkość zbiorów.

Obecnie Arktyka eksploatowana jest jedynie pod kątem surowców mineralnych, co powoduje degradację gleby i negatywnie wpływa na przyrodę.

Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego postanowili to zmienić.

„Opracowali technologię zachowania i przywracania żyzności gleb północnych terytoriów Jeniseju po ich rozwoju. Pomoże to efektywnie wykorzystać naturalny potencjał arktycznych krajobrazów rolniczych, przywrócić zrekultywowane obszary do produkcji rolnej i wytwarzać produkty rolne w określonej ilości i jakości” – czytamy w komunikacie prasowym, który cytuje TASS.

Metoda ta łączy powierzchniową, mechaniczną uprawę gleby na głębokość 12-15 cm, stosowanie złożonych nawozów mineralnych oraz wysiew wieloletnich muraw łąkowych. Rośliny te zapewniają szybką pokrywę roślinną na odtworzonej ziemi, co zapobiega erozji gleby. 

Zaletą technologii jest to, że dostosowuje się ona do lokalnych warunków i uwzględnia ewentualne zmiany pogody w okresie wegetacji. 

Według naukowców na odzyskanej ziemi można swobodnie uprawiać trawę końską, rośliny pastewne, takie jak jęczmień, owies i pszenica, a także rośliny strączkowe.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Pixabay.com / LuidmilaKot 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Reżim Łukaszenki ma na celowniku nową grupę Polaków w Białorusi

śr. maj 19 , 2021
Jak donosi w środę „Rzeczpospolita” prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka robi wszystko, aby zaognić stosunki z Polską. Po represjach skierowanych przeciwko działaczom polskich organizacji wziął na celownik kolejną grupę. Chodzi o byłych żołnierzy Armii Krajowej, mieszkających obecnie w Białorusi. Aleksandr Łukaszenka idzie z Polakami na noże. Najpierw powsadzał do aresztu czołowych […]