Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego (FRC) opracowali nową technologię przywracania żyzności gleby w Arktyce przy użyciu traw zbożowych i nawozów mineralnych. Technologia ta pozwoli nie tylko zwrócić zniszczone tereny rolnictwu, ale także poprawić jakość i wielkość zbiorów.
Obecnie Arktyka eksploatowana jest jedynie pod kątem surowców mineralnych, co powoduje degradację gleby i negatywnie wpływa na przyrodę.
Naukowcy z Federalnego Centrum Badawczego postanowili to zmienić.
“Opracowali technologię zachowania i przywracania żyzności gleb północnych terytoriów Jeniseju po ich rozwoju. Pomoże to efektywnie wykorzystać naturalny potencjał arktycznych krajobrazów rolniczych, przywrócić zrekultywowane obszary do produkcji rolnej i wytwarzać produkty rolne w określonej ilości i jakości” – czytamy w komunikacie prasowym, który cytuje TASS.
Metoda ta łączy powierzchniową, mechaniczną uprawę gleby na głębokość 12-15 cm, stosowanie złożonych nawozów mineralnych oraz wysiew wieloletnich muraw łąkowych. Rośliny te zapewniają szybką pokrywę roślinną na odtworzonej ziemi, co zapobiega erozji gleby.
Zaletą technologii jest to, że dostosowuje się ona do lokalnych warunków i uwzględnia ewentualne zmiany pogody w okresie wegetacji.
Według naukowców na odzyskanej ziemi można swobodnie uprawiać trawę końską, rośliny pastewne, takie jak jęczmień, owies i pszenica, a także rośliny strączkowe.
Źródło: TASS
Zdjęcie: Pixabay.com / LuidmilaKot