Największy rosyjski przewoźnik lotniczy zawiesza loty nad Białorusią

Wołga-Dniepr to pierwsze rosyjskie linie lotnicze, które zdecydowały się na ten krok. Powodem są sankcje państw zachodnich w reakcji na stosowane represje wobec obywateli przez Mińsk.

,,Postanowiliśmy tymczasowo nie wykorzystywać przestrzeni powietrznej Białorusi do lotów naszych samolotów” – ogłosił rzecznik prasowy największego przewoźnika cargo w Federacji Rosyjskiej, odmawiając dalszych komentarzy.

Zobacz także: UE wprowadza sankcje wobec Białorusi. Ograniczona sprzedaż produktów ropopochodnych

Jak informuje portal RBK, decyzja wynika z potrzeby dostosowania się do międzynarodowych przepisów, jakie zaczęły obowiązywać po nałożeniu sankcji na Białoruś. Główna siedziba koncernu bowiem mieści się w Holandii.

Przypomnijmy, że 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku pod pretekstem obecności rzekomej bomby na pokładzie. W rzeczywistości operacja miała na celu przechwycenie i aresztowanie dwóch białoruskich pasażerów: współzałożyciela opozycyjnego kanału na Telegramie NEXTA Romana Pratasiewicza oraz jego partnerki.

W konsekwencji Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania rozszerzyły dotychczasowe sankcje oraz natychmiast zakazały liniom lotniczym korzystania z białoruskiej przestrzeni. Regularne loty do Białorusi odwołała m.in. niemiecka Lufthansa, polski LOT i węgierski WizzAir. Dodatkowo Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego wezwał międzynarodowe linie lotnicze, w tym rosyjskie, do zerwania współpracy z przedsiębiorstwem Belaeronawigacja, odpowiedzialnym za awaryjne lądowanie samolotu.

Źródło: RBK, Kommersant
Zdjęcie: https://volga-dnepr.com/

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Holandia oskarża Rosję o pozorowanie ataków na Morzu Czarnym

wt. czerwiec 29 , 2021
We wtorek holenderska minister obrony Ank Bijleveld-Schouten poinformowała, że rosyjskie myśliwce uzbrojone w pociski powietrze-ziemia latały wokół marynarki wojennej Evertsen, uznając akcję za ,,nieodpowiedzialną”. Incydent miał miejsce 24 czerwca, kiedy holenderska fregata Evertsen płynęła z brytyjską Grupą Uderzeniową Lotniskowca CSG (Carrier Strike Group), prowadzącą w tym czasie patrol na Morzu […]