Na Ukrainie wzrosną wymagania wobec prasy rosyjskojęzycznej

Od 16 stycznia 2022 r. na Ukrainie wejdą w życie normy ustawy o języku. Zgodnie z dokumentem publikacje rosyjskojęzyczne powinny publikować swoje materiały również w języku ukraińskim.

Od 16 stycznia zgodnie z prawem media drukowane na Ukrainie są publikowane w języku państwowym i mogą być publikowane w innych językach, pod warunkiem, że nakład publikacji w języku obcym zostanie wydany w języku państwowym w tym samym czasie, co odpowiednie wydanie.

Różne wersje językowe publikacji muszą być wystawione tego samego dnia oraz powinny być takie same pod względem tytułu, objętości i treści. 

Dystrybucja w języku obcym będzie możliwa poprzez subskrypcję mediów tylko wtedy, gdy czytelnicy będą mogli zaprenumerować tę samą wersję w języku ukraińskim.

W każdym miejscu, w którym dystrybuowane są czasopisma i gazety, liczba środków masowego przekazu w języku ukraińskim musi wynosić co najmniej 50%.

Wyjątkiem jest, że do 16 lipca 2024 r. ustawa nie dotyczy mediów, publikowanych w języku krymskotatarskim i innych językach ludów tubylczych, a także w języku angielskim.

Przypomnijmy, że ustawa ta została uchwalona przez ukraiński parlament w kwietniu 2019 roku.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na Łotwie zatrzymano dwóch podejrzanych wywiadowców z Rosji

wt. sty 11 , 2022
Na Łotwie funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali dwóch podejrzanych z wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej. Na Łotwie zatrzymano dwie osoby pod zarzutem wieloletniej współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym i przekazywania tajnych informacji związanych z obroną narodową. Wspólną operację zatrzymania podejrzanych przeprowadziła pod koniec 2021 r. łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwa wraz ze Służbą […]