Na Ukrainie rozpoczął się szczyt Platformy Krymskiej

23 sierpnia, w Kijowie rozpoczął się szczyt Platformy Krymskiej. Platforma Krymska po raz pierwszy od siedmiu lat podnosi kwestię deokupacji Półwyspu Krymskiego na najwyższy międzynarodowy poziom. O tym powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

Hasło platformy krymskiej: „Krym to Ukraina: razem silniejsi”.

„Dzisiaj, 23 sierpnia 2021 r., jest bardzo ważne, znaczące wydarzenie: po raz pierwszy od okupacji półwyspu ukraińskiego sprawa ta została podniesiona na najwyższy międzynarodowy poziom i serdecznie witam wszystkie delegacje biorących udział w naszym pierwszym szczycie Platformy Krymskiej – powiedział prezydent Ukrainy.

Czytaj również: Stany Zjednoczone mogą rozmieścić bazę wojskową na Ukrainie

W konferencji biorą udział delegacje rządowe aż z 45 krajów: Stanów Zjednoczonych, wszystkich członków UE, Gruzji, Mołdawii, Turcji, Macedonii Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Islandii. Wśród nich będzie dziewięciu prezydentów, czterech premierów, 14 ministrów spraw zagranicznych, a także inni politycy i ambasadorowie.

Tym samym w szczycie biorą udział wszystkie państwa UE i NATO, państwa G7 w całości oraz państwa formatu normandzkiego z wyjątkiem Rosji. 

23 sierpnia na szczycie założycielskim Platformy Krymskiej prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział powołanie Biura ds. Koordynacji Sankcji i Przezwyciężania Skutków Okupacji Półwyspu.

Biura Platformy Krymskiej, które będą działać na rzecz deokupacji Autonomicznej Republiki Krymu, będą działać nie tylko na Ukrainie, ale także w wielu innych krajach.

„Platforma krymska będzie istniała nie tylko w Kijowie. W Kijowie będzie centralne biuro, a w wielu krajach, w których są sygnatariusze, zostaną tam otwarte pewne obszary związane z deokupacją półwyspu Krymskiego – powiedział prezydent.

Platforma Krymska to nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu poprawy międzynarodowej reakcji na okupację półwyspu Krymskiego, reagowania na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększenia presji międzynarodowej na Rosję, zapobiegania dalszym łamaniu praw człowieka i ochrony ofiar reżimu okupacyjnego oraz osiągnięcia głównym celem wyzwolenia półwyspu Krymskiego i jego powrotu na Ukrainę.

Źródło: president.gov.ua 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łukaszenka zrzuca winę na Polskę za kryzys z uchodźcami na granicy z Białorusią

wt. sierpień 24 , 2021
Alaksandr Łukaszenka odwraca kota ogonem i mówi, że to Polska stoi za obecną sytuacją uchodźców na granicy z Białorusią w Usnarzu Górnym. – Co zrobili Polacy? Wyłapali około 50 osób na terytorium Polski. To osoby, które kierowały się do Niemiec, dokąd ich wezwała Mutter Merkel. I grożąc bronią, strzelając nad […]