23 sierpnia, w Kijowie rozpoczął się szczyt Platformy Krymskiej. Platforma Krymska po raz pierwszy od siedmiu lat podnosi kwestię deokupacji Półwyspu Krymskiego na najwyższy międzynarodowy poziom. O tym powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Hasło platformy krymskiej: „Krym to Ukraina: razem silniejsi”.
„Dzisiaj, 23 sierpnia 2021 r., jest bardzo ważne, znaczące wydarzenie: po raz pierwszy od okupacji półwyspu ukraińskiego sprawa ta została podniesiona na najwyższy międzynarodowy poziom i serdecznie witam wszystkie delegacje biorących udział w naszym pierwszym szczycie Platformy Krymskiej – powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj również: Stany Zjednoczone mogą rozmieścić bazę wojskową na Ukrainie
W konferencji biorą udział delegacje rządowe aż z 45 krajów: Stanów Zjednoczonych, wszystkich członków UE, Gruzji, Mołdawii, Turcji, Macedonii Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Kanady, Islandii. Wśród nich będzie dziewięciu prezydentów, czterech premierów, 14 ministrów spraw zagranicznych, a także inni politycy i ambasadorowie.
Tym samym w szczycie biorą udział wszystkie państwa UE i NATO, państwa G7 w całości oraz państwa formatu normandzkiego z wyjątkiem Rosji.
23 sierpnia na szczycie założycielskim Platformy Krymskiej prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział powołanie Biura ds. Koordynacji Sankcji i Przezwyciężania Skutków Okupacji Półwyspu.
Biura Platformy Krymskiej, które będą działać na rzecz deokupacji Autonomicznej Republiki Krymu, będą działać nie tylko na Ukrainie, ale także w wielu innych krajach.
„Platforma krymska będzie istniała nie tylko w Kijowie. W Kijowie będzie centralne biuro, a w wielu krajach, w których są sygnatariusze, zostaną tam otwarte pewne obszary związane z deokupacją półwyspu Krymskiego – powiedział prezydent.
Platforma Krymska to nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu poprawy międzynarodowej reakcji na okupację półwyspu Krymskiego, reagowania na wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększenia presji międzynarodowej na Rosję, zapobiegania dalszym łamaniu praw człowieka i ochrony ofiar reżimu okupacyjnego oraz osiągnięcia głównym celem wyzwolenia półwyspu Krymskiego i jego powrotu na Ukrainę.
Źródło: president.gov.ua
1 comment