Na Łotwie zatrzymano dwóch podejrzanych wywiadowców z Rosji

Na Łotwie funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali dwóch podejrzanych z wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej.

Na Łotwie zatrzymano dwie osoby pod zarzutem wieloletniej współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym i przekazywania tajnych informacji związanych z obroną narodową.

Wspólną operację zatrzymania podejrzanych przeprowadziła pod koniec 2021 r. łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwa wraz ze Służbą Wywiadu Wojskowego. Zostało to jednak oficjalnie ogłoszone dzisiaj.

Podobno dwie osoby przekazały Rosji nieujawnione informacje o litewskim sektorze obronnym, a także przez wiele lat współpracowały z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Według danych, jeden z podejrzanych wykorzystywał kontakty zdobyte w trakcie swojej kariery zawodowej do pozyskiwania i przekazywania Rosjanom tajnych danych wojskowych. Informacje te dotyczyły zdolności bojowych, ćwiczeń łotewskich sił zbrojnych, a także zaopatrzenia w obronność i stacjonującego w tym kraju rozbudowanego kontyngentu NATO.

Jeśli chodzi o drugiego zatrzymanego, to według śledztwa przez długi czas współpracował z rosyjskim wywiadem wojskowym i przekazywał informacje ważne dla interesów wojskowych Rosji.

Wiadomo, że osoby te zostały zatrzymane w ramach śledztwa w dwóch sprawach karnych.

Według łotewskich służb specjalnych spotykali się oni na terenie Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że wcześniej Służba Bezpieczeństwa Państwa zatrzymała członka łotewskiego 

Sejmu Janisa Adamsonsa. Został on oskarżony o 40 epizodów szpiegostwa na rzecz Rosji. W grudniu łotewski sejm zezwolił Prokuraturze Generalnej na wszczęcie przeciwko niemu sprawy karnej, uchylając immunitet posła.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Spotkanie członków Rady Bezpieczeństwa z prezydentem Rosji

wt. sty 11 , 2022
Przewodniczący Dumy Państwowej wziął udział w spotkaniu Prezydenta Federacji Rosyjskiej ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa. Spotkanie Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji. – Dzisiaj porozmawiamy o kwestiach organizacji pracy w przygranicznych regionach Rosji. Jest tu wiele niewiadomych: są to zarówno problemy z bezpieczeństwem jak i […]