Na granicy Ukrainy z Białorusią rozpoczęła się specjalna operacja wojska i organów ścigania

Straż Graniczna Ukrainy informuje, że uruchomiła operację specjalną „Polissya” na granicy z Białorusią w ramach działań mających na celu „zwiększenie ochrony i obrony granicy ukraińskiej w celu zapobieżenia kryzysowi migracyjnemu i zwalczania nielegalnej działalności”.

Według Wołodymyra Nikiforenko, zastępcy szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, zagrożenie kryzysem migracyjnym i prawdopodobieństwo przekierowania przepływów migrantów na Ukrainę utrzymuje się na granicy ukraińsko-białoruskiej dlatego organy ścigania już współpracują w celu wzmocnienia systemu ochrony granic w tym obszarze.

„W celu dalszego reagowania na możliwe skomplikowanie sytuacji uzgodniono wspólną specjalną operację graniczną wraz z oddziałującymi strukturami państwowymi i opracowano odpowiedni plan” – powiedział Nikiforenko.

Pierwszy Zastępca Przewodniczącego PSGU dodał, że głównym zadaniem jest zapobieganie przekraczaniu granicy państwowej przez nielegalnych migrantów i wjeżdżaniu na Ukrainę, i w tym celu zapewniona jest koordynacja działań wszystkich zaangażowanych sił.

Specjalna operacja oficjalnie rozpoczęła się wieczorem 23 listopada, wyjaśnił Nikiforenko.

Monitorować sytuację na granicy z Białorusią będą wzmożone patrole graniczne. Lotnictwo, bezzałogowe statki powietrzne i techniczne środki nadzoru będą również wykorzystywane do patrolowania i monitoringu.

Ponadto przewiduje się znaczne wzmocnienie reżimu granicznego na ukraińsko-białoruskim odcinku granicy państwowej.

Na kontrolowanych obszarach przygranicznych na autostradach zostaną ustawione punkty kontrolne. Będą też patrolować główne drogi do granicy państwa, sprawdzać dworce autobusowe i kolejowe.

Przypomnijmy, że kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą trwa od sierpnia. Granica Polski jest obecnie chroniona przez około 20 000 wojskowych, straży granicznej i policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podjęło decyzję o zwiększeniu obecności straży granicznej na granicy z Białorusią. A sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że Ukraina ustawowo zareaguje na zaostrzenie się sytuacji na granicy z Białorusią.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin przyjmie przywódców Armenii i Azerbejdżanu w Soczi

śr. lis 24 , 2021
W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin przyjmie premiera Armenii Nikołaja Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Według Kremla spotkanie zostało zainicjowane przez Putina i odbędzie się w „rocznicę podpisania oświadczenia o zawieszeniu broni i wszelkich działań wojennych w strefie konfliktu Górskiego Karabachu 9 listopada 2020 roku”. „Planowany jest przegląd […]