MSZ Rosji oceniło apel senatorów USA do Bidena ws. ambasady w Moskwie

1

Rosyjskie MSZ poinformowało, że amerykańscy senatorowie najwyraźniej domagają się zamknięcia swoich biur zagranicznych w Federacji Rosyjskiej.

We wtorek grupa senatorów USA z obu partii zwróciła się do prezydenta USA Joe Bidena o podjęcie działań mających na celu zwiększenie liczby pracowników ambasady USA w Moskwie i wydalenie z kraju 300 rosyjskich dyplomatów, jeśli Federacja Rosyjska odmówi.

Zdaniem senatorów „ta nierównowaga w przedstawicielstwie dyplomatycznym jest niedopuszczalna”. List podpisało 17 senatorów, w tym przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA Robert Menendez i republikanin w tej komisji, Jim Risch, przewodniczący specjalnej komisji ds. wywiadu izby wyższej Kongresu USA Mark Warner i senator w tejże komisji, Macko Rubio.

„Piszemy, aby wyrazić nasze zaniepokojenie, że trwające działania rosyjskiego rządu przeciwko naszej ambasadzie w Moskwie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i poważnie ingerują w pracę ambasady. Brak proporcjonalnej reakcji na te działania tylko prowokuje Rosję do dalsze wrogie działania” – czytamy w liście, który opublikowano m.in. na stronie senatora Rubio

Stwierdzają, że ​​Federacja Rosyjska wcześniej nałożyła zakaz zatrudniania obywateli Rosji i państw trzecich przez misję dyplomatyczną USA. Zdaniem senatorów „ten drastyczny jednostronny ruch Rosjan zagraża codziennej działalności ambasady USA w Moskwie i zdolności Departamentu Stanu do zaspokajania potrzeb konsularnych Amerykanów mieszkających, pracujących lub podróżujących do Rosji”.

MSZ Rosji odpowiada

„Ktokolwiek proponuje takie kroki, najwyraźniej dąży do zamknięcia amerykańskich misji za granicą w Rosji” – czytamy w odpowiedzi na apel amerykańskich senatorów ze strony MSZ Rosji.

Resort dyplomacji tego kraju zauważył też, że w Waszyngtonie nie ma zbyt wielu dyplomatów rosyjskich. „Albo kongresmani nieposiadający odpowiedniej wiedzy w stosunkach międzynarodowych, zaliczyli do grona dyplomatów ambasady także rosyjski personel dyplomatyczny pracujący w stałej misji przy ONZ” – dodał MSZ.

Czytaj także: Ambasador USA w Moskwie wezwany do rosyjskiego MSZ. Powodem „ingerencja w wybory”?

Zdjęcie: Flickr.com / Ana Paula Hirama

One thought on “MSZ Rosji oceniło apel senatorów USA do Bidena ws. ambasady w Moskwie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin oskarżył Komisję Europejską o rekordową cenę gazu

śr. paź 6 , 2021
Putin zarzucił Komisji Europejskiej rekordowy wzrost cen na gaz. To samo oświadczenie wygłosił premier Węgier Viktor Orban. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział podczas wideo spotkania na temat rozwoju energetyki, że cena gazu w Europie pobiła wszelkie historyczne rekordy z powodu „ostrych, lekkomyślnych działań” i błędów władz Unii Europejskiej.  Obecny rekordowy […]