Rosyjskie MSZ krytykuje rozebranie pomnika Koniewa w Pradze

W czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Michaił Bogdanow na posiedzeniu rosyjskiego komitetu organizacyjnego „Zwycięstwo” wyraził ubolewanie, że w Czechach konsekwentnie porzuca się pamięć o wyzwolicielach tego kraju przez wojska radzieckie w czasie II wojny światowej.

– Z przykrością obserwujemy, jak Republika Czeska, która zaraziła się wirusem wojny z pomnikami na poziomie samorządowym w Pradze, z absolutnym przyzwoleniem władz centralnych odpowiedzialnych za interakcje międzypaństwowe i realizację umów bilateralnych, konsekwentnie wymazuje pamięć o wyzwoleniu Czechosłowacji właśnie przez siły radzieckich żołnierzy i osobiście marszałka ZSRR Iwana Stiepanowicza Koniewa, wybierając bohaterów spośród bojowników nazizmu – stwierdził w czwartek Michaił Bogdanow.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, że podobna sytuacja panuje w Ukrainie. Tamtejsze władze jego zdaniem także wybrały „wypaczoną wersję walki z własną przeszłością” i prowadzą inkwizycję antysowiecką. 

– Tak więc w ramach pożyczonej od Polaków dekomunizacji zdemontowano w Kijowie pomnik generalissimusa Aleksandra Wasiljewicza Suworowa – wspominał polityk.

Pomnik Koneva, pomimo protestów społecznych i negatywnej reakcji prezydenta Czech Milosa Zemana, został usunięty z cokołu 3 kwietnia 2020 roku decyzją władz miejskich 6. dystryktu w Pradze, na którego terytorium administracyjnym był usytuowany. 

Władze miasta planują przenieść go do Muzeum XX wieku, które ma powstać przy Ratuszu Praskim. Decyzję o odroczeniu gmina podjęła 12 września ubiegłego roku. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne w sprawie rozbiórki pomnika.

Źródło: MSZ Rosji

Zdjęcie: Pixabay.com / lawyergaoge

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Szef MSZ Ukrainy: Spotkanie Putina i Zełenskiego się odbędzie, ale pod jednym warunkiem

pt. maj 21 , 2021
W czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że spotkanie prezydentów Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Rosji Władimira Putina odbędzie się pod warunkiem omówienia kluczowych dla Kijowa kwestii – Krymu i Donbasu. – Spotkanie to „rodzi się” bardzo ciężko, ale potwierdzamy, że jesteśmy gotowi do rozmowy. Ale tematem powinien być […]
%d bloggers like this: