MSZ: Obrady szefów dyplomacji państw członkowskich UE z udziałem ministra Raua

MSZ informuje: Polityka UE wobec Rosji, sytuacja w Hongkongu oraz dyskusja z sekretarzem stanu USA były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Ministrowie podjęli także polityczną decyzję dotyczącą przyjęcia sankcji w odpowiedzi na prześladowania Aleksieja Nawalnego. Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na dalsze represje wobec dziennikarzy i obrońców praw człowieka ze strony władz białoruskich oraz przypomniał o oczekiwanej publikacji przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, zgodnie z wytycznymi liderów UE z października 2020 r.

Szef polskiej dyplomacji wyraził także zaniepokojenie doniesieniami o zbrodniach przeciwko ludności cywilnej w Etiopii i atakami na miejsca kultu religijnego. Poparł przy tym działania dyplomatyczne Finlandii, podejmowane przez ten kraj w imieniu UE.

Ponadto, w tej części rozmów ministrowie poruszyli temat sytuacji w Iranie i Mjanmie oraz kwestię niedawnego szczytu koalicji G5 Sahel w stolicy Czadu – Ndżamenie.

Dyskusja na temat Rosji stanowiła przygotowanie do marcowego posiedzenia Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE mają podjąć kierunkową decyzję w sprawie stosunków UE z Rosją. W swoim wystąpieniu minister Rau wskazał, że w relacjach z Kremlem Wspólnota powinna skupić się na ochronie praw człowieka, wzmocnieniu swojej odporności na agresywne działania hybrydowe, w tym dezinformacyjne i utrzymaniu jednolitego stanowiska w sprawie integralności terytorialnej Ukrainy.

Kluczowe będzie także wzmocnienie pozytywnej oferty dla krajów Partnerstwa Wschodniego i rozwój stosunków z krajami Azji Centralnej. Szef polskiego MSZ wskazał także, że prześladowanie Aleksieja Nawalnego oraz brutalne represje wobec protestujących nie mogą pozostać bez adekwatnej reakcji ze strony UE, wliczając w to sankcje na osoby odpowiedzialne za te działania. Stanowisko Polski w tej kwestii podzielili pozostali ministrowie, w związku z czym Rada podjęła polityczną decyzję o niezwłocznym przyjęciu sankcji wobec osób odpowiedzialnych za nielegalne uwięzienie Aleksieja Nawalnego.

Sankcje przyjęte zostaną w ramach nowego horyzontalnego reżimu UE dotyczącego naruszeń praw człowieka. W czasie debaty na temat sytuacji w Hongkongu ministrowie wskazali, że naruszanie przez Chiny zobowiązania do zachowania zasady „jeden kraj, dwa systemy”, wbrew protestom społeczności międzynarodowej, wymaga skoordynowanej odpowiedzi UE i jej partnerów międzynarodowych.

Podczas dyskusji szefów unijnych dyplomacji z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem minister Rau opowiedział się za ambitną agendą współpracy transatlantyckiej w kwestiach globalnych, wymieniając wśród nich zdrowie, klimat i handel, oraz regionalnych, jak polityka wobec sąsiedztwa UE.

Szef polskiej dyplomacji wskazał na potrzebę intensyfikacji zaangażowania USA na arenie międzynarodowej w kontekście asertywności mocarstw niepodzielających zachodnich wartości. Minister Rau podziękował za deklarację nowej administracji USA dotyczącą utrzymania obecności w Europie, w tym Środkowo-Wschodniej, oraz kontynuacji zaangażowania w Inicjatywę Trójmorza. Szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie dla amerykańskiej idei zwołania globalnego szczytu demokracji i wskazał na gotowość zaangażowania Polski w tym obszarze jako członka-założyciela Wspólnoty Demokracji.

Na marginesie posiedzenia minister Rau odbył, wspólne z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy, spotkanie z Wysokim Przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepem Borrellem. Rozmawiał ponadto z komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim i uczestniczył w dyskusji ze współpracownikami rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Źródło: PAP

Fot. MSZ RP / Flickr

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Exodus białoruskich informatyków

śr Lut 24 , 2021
W ostatnich miesiącach obserwować można migrację z Białorusi dziesiątków firm z branży IT. Firmy relokują się do kilku państw, m.in. na Litwę, Ukrainę, do Polski i Gruzji. Na samą tylko Ukrainę do końca ubiegłego roku wyjechało ponad 1200 specjalistów IT. Plany relokacji firm lub otwarcia oddziałów w Kijowie z częściową […]