Białoruś żąda ekstradycji Cichanouskiej. Odpowiedź litewskiego MSZ to czyste złoto

W piątek Prokuratura Generalna Białorusi wysłała władzom Litwy wniosek o wydanie Swiatłany Cichanouskiej. Na dokument odpowiedział szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. Napisał, że „szybciej piekło zamarznie” niż Litwa podejmie się rozpatrywania wniosku o ekstradycję opozycjonistki.

„Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy” – czytamy w odpowiedzi Gabrieliusa Landsbergisa, którą przytacza litewskie MSZ. W ten sposób szef dyplomacji Litwy skomentował wniosek władz Białorusi o wydanie Swiatłany Cichanouskiej.

Przypomnijmy, że białoruska opozycjonistka od ponad pół roku przebywa w Litwie, do której uciekła po wyborach w Białorusi z 9 sierpnia 2020 r. Jeszcze przed głosowaniem przewieziono tam jej dzieci.

„Każdy, kto znalazł azyl na Litwie, może czuć się pewny, że nie zostanie przekazany reżimom – ani z powodu walki o demokrację, ani o wolność słowa czy wyznania. I możemy powiedzieć białoruskiemu reżimowi, że szybciej piekło zamarznie, niż zaczniemy rozważać wasze żądania – podkreślił Landsbergis.

Gabrielius Landsbergis, szef MSZ Litwy

Dodajmy, że w niedawnym wywiadzie, którego Cichanouska udzieliła niemieckiemu „Bildowi” podkreśliła, że kres reżimu Aleksandra Łukaszenki jest bliski.

– Nacisk będzie wzrastał dzień w dzień i w pewnym momencie stanie się dla Łukaszenki zbyt dużym i wówczas odejdzie. (…)Reżim Łukaszenki upadnie jeszcze w tym roku. Uważam, że odejdzie wiosną – przekonywała białoruska opozycjonistka.

źródło i zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Krym: Zakaz wjazdu Dżemilewa przedłużony do 2034 roku

pt. marzec 5 , 2021
Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy i były przewodniczący Medżlisu Tatarów krymskich nie powróci na Krym do 2034 roku. Kreml po raz pierwszy zabronił Mustafie Dżemilewowi przekroczenia granicy półwyspu tuż po jego aneksji w 2014 roku. Zakaz miał wygasnąć po pięciu latach, jednak został on przedłużony o kolejne 15 lat, o […]