Kuriozalny wpis MSZ Białorusi. Proponuje USA podział Alaski i nie tylko

Białoruski resort dyplomacji mocno poruszyły gratulacje, które ambasada Stanów Zjednoczonych złożyła Białorusinom 25 marca z okazji Dnia Wolności. W odpowiedzi MSZ zamieścił na Facebooku wpis, który aż trudno uwierzyć, że pisali dyplomaci.

„Obecnie tysiące Białorusinów w różnym wieku publicznie domaga się prawa do decydowania o losach swojego kraju. Wiele osób płaci wysoką cenę za próby, aby ich głos został usłyszany, ponieważ reżim ucieka się do zastraszania, przemocy i użycia śmiercionośnej broni, aby utrzymać się przy władzy. Stany Zjednoczone gratulują narodowi białoruskiemu 25 marca i czekają na dzień, w którym naród białoruski będzie mógł sam zdecydować o swojej przyszłości” – czytamy w oświadczeniu, które opublikowała ambasada USA w Białorusi.

Na reakcję białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie trzeba było długo czekać. Resort zamieścił wpis na Facebooku, który z początku wygląda jak żart, ale to najprawdziwsza informacja zamieszczona przez ministerstwo.

„W związku z oświadczeniem ambasady USA z 25 marca 2021 r. wyrażamy szczerą wdzięczność stronie amerykańskiej za chęć ostatecznego przełożenia retoryki bilateralnej na konstruktywny kurs oraz za pogratulowanie znaczącej daty w historii naszego kraju. Z zadowoleniem przyjmiemy rozpowszechnianie się tej praktyki tylko w dni świąteczne.

Uznajemy nasze błędy i korzystając z okazji, chcemy przeprosić za brak gratulacji w związku z ostatnią 160. rocznicą przyjęcia Konstytucji Konfederatów Stanów Zjednoczonych, których flaga wciąż jest bliska wielu Amerykanom. Ruch BLM ma dziesiątki milionów uczestników w całym kraju.

Niestety, dzisiejsze społeczeństwo amerykańskie jest głęboko podzielone, jak stwierdził J. Biden: „Jestem w pełni skoncentrowany na zjednoczeniu Ameryki, zjednoczeniu naszych ludzi, zjednoczeniu naszego narodu… Siły, które nas dzielą, są bardzo głębokie i silne… Zacznijmy od początku. Zacznijmy się słuchać, postrzegać, widzieć się nawzajem”.

Wspieramy także dążenia Amerykanów do lepszej przyszłości – tego dnia i każdego dnia! Dlatego wierzymy, że tylko autentyczny, inkluzywny dialog pomoże zjednoczyć się narodowi amerykańskiemu w tym trudnym momencie historii. 

W bezinteresownym geście dobrej woli Białoruś, mając doświadczenie jako platforma negocjacyjna w ramach TCG, jest gotowa zaoferować swoje usługi w organizacji takiego procesu. Udzielimy wszelkiej możliwej pomocy, także przy zaangażowaniu naszych partnerów w struktury integracyjne.

Chociaż od uzyskania niepodległości minęły ponad dwa stulecia, ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych pokazują, że amerykańska walka o wolność wciąż trwa. Setki tysięcy Amerykanów w każdym wieku publicznie domaga się teraz prawa do decydowania o losie swojego kraju. 

Wielu płaci wysoką cenę za próbę, aby ich głos był słyszalny, ponieważ obecna administracja musiała nawet użyć śmiercionośnej broni i zastrzelić kilka osób, aby utrzymać się u władzy i utrwalić wyniki wyborów.

Podziwiamy odwagę i determinację amerykańskich bohaterów, w tym J. Assange’a, E. Snowdena i C. Manninga, którzy poświęcili praktycznie wszystko dla prawdziwej wolności i harmonii w amerykańskim społeczeństwie.

Białoruś wraz z narodem amerykańskim z niecierpliwością wyczekuje dnia, w którym zwykły Amerykanin będzie mógł swobodnie i bez przeszkód spacerować w pobliżu Kapitolu. Jesteśmy wdzięczni mianowanemu ambasadorowi USA na Białorusi J. Fisherowi za nieocenione rady dla całego narodu białoruskiego dotyczące czasu i sposobu przeprowadzenia wyborów. 

Oczywiście nasze białoruskie prymitywne i ubogie myślenie nigdy nie pozwoliłoby nam samodzielnie rozwiązać tego problemu. 

Na znak ogromnej wdzięczności MSZ jest gotowe przyjąć podanie Jej Ekscelencji ds. Obywatelstwa białoruskiego o wpisanie jej na listę wyborców i umożliwienie jej udziału w głosowaniu. To samo można zrobić bez obywatelstwa na dowolnej uznanej platformie elektronicznej J. Fishera.

Nie możemy nie reagować na pomoc Amerykanów w wyborach. Strona białoruska może badać osiągnięcia amerykańskiego systemu wyborczego, takie jak głosowanie korespondencyjne i komisja wyborcza zamiast bezpośredniego wyrażania woli.

Głęboko przesiąknięci amerykańską uwagą losu Białorusi, w odwecie możemy wnieść bezinteresowny wkład w rozwój rolnictwa Alaski i efektywny rozwój jej ziem. W związku z tym jesteśmy gotowi rozważyć możliwość wspólnego zarządzania tym terytorium.

Białoruskie firmy budowlane zlokalizowane w regionie mogłyby zostać przeniesione w celu przekazania doświadczeń i pomocy mieszkańcom państw południowych w przezwyciężaniu skutków klęski żywiołowej.

Serdecznie życzymy wszystkim Amerykanom jedności, a także niepotykania się podczas wspinaczki po drabinie amerykańskiego snu. Mamy nadzieję, że pozytywny trend w naszych stosunkach będzie kontynuowany i wspólnie zbliżymy się do momentu, w którym będziemy mogli szczęśliwie spotkać szóstą flotę amerykańską w pobliżu morskich granic Białorusi!”

Fot. MSZ Białorusi

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Nawalny opisał swój stan zdrowia. Wyjawił, przed czym ostrzegał go Chodorkowski

sob. mar 27 , 2021
Aleksiej Nawalny opisał na Instagramie swój stan zdrowia. Opozycjonista ma silne bóle kręgosłupa, a ostatnio zaczął tracić czucie w prawej nodze. „Chodorkowski, który odsiedział w więzieniu 10 lat, powiedział mi: tam najważniejsze jest, by nie zachorować. Nikt nie będzie cię leczyć. Jeśli poważnie zachorujesz, to umrzesz” – rozpoczyna swój wpis […]