Prezydent Mołdawii chce rozwiązać parlament. Szykują się więc przedterminowe wybory

– Przedterminowe wybory muszą zostać zorganizowane jak najszybciej – powiedziała w czwartek prezydent Mołdawii, Maia Sandu, która zapowiedziała, że w najbliższym czasie podpisze dekret rozwiązujący dotychczasowy parlament.

– Wkrótce podpiszę dekret rozwiązujący parlament i zarządzający przedterminowe wybory. (…)Przedterminowe wybory powinny zostać zorganizowane jak najszybciej, ale należy wziąć pod uwagę sytuację epidemiologiczną – oświadczyła w czwartek na briefingu prasowym Maia Sandu.

Wcześniej tego dnia mołdawski Trybunał Konstytucyjny zezwolił prezydent kraju na rozwiązanie parlamentu. Sandu zaznaczyła, że musi się zapoznać z uzasadnieniem tej opinii.

Jeśli dekret zostanie podpisany, to przedterminowe wybory będą musiały odbyć się nie wcześniej niż 60 dni i nie później niż trzy miesiące po rozwiązaniu parlamentu. 

Sęk w tym, że kampania wyborcza nie może być prowadzona w stanie wyjątkowym, który obowiązuje w Mołdawii ze względu na epidemię koronawirusa i będzie trwał do 31 maja. Wprowadzenie lub zniesienie stanu wyjątkowego jest wyłączną prerogatywą posłów. Dodatkowo w czasie trwania stanu wyjątkowego parlament nie może zostać rozwiązany.

Obóz Sandu znalazł się więc w patowej sytuacji i musi zwrócić się w tej sprawie jeszcze raz do Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że Sandu domaga się rozwiązania parlamentu praktycznie od samego początku jej rządów pod koniec ubiegłego roku.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Zrzut ekranu z Youtube.com / euronews (in English)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Masowa deportacja nielegalnych imigrantów już wkrótce? MSW Rosji stawia ultimatum

pt. kwiecień 16 , 2021
Do 15 czerwca członkowie Wspólnoty Niepodległych Państw są zobowiązani do przyjęcia z powrotem swoich obywateli, którzy nielegalnie przebywają w Rosji. W przeciwnym razie Kreml będzie zmuszony do zamknięcia granic. Podczas piątkowej sesji plenarnej Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP wiceminister spraw wewnętrznych Rosji Aleksandr Gorowoj zaapelował do pozostałych przedstawicieli o podjęcie odpowiednich działań […]