Macron rozmawiał z Putinem o Białorusi i Górskim Karabachu

Prezydent Francji Emmanuel Macron zadzwonił do Władimira Putina. Według informacji podanych przez stronę rosyjską rozmowa dotyczyła sytuacji w Górskim Karabachu oraz w Białorusi.

Obydwaj prezydenci rozmawiali o szeroko zakrojonych działaniach wojennych w Górskim Karabachu i starciach między wojskami Armenii i Azerbejdżanu. Putin i Macron wezwali obydwie strony do szybszego i pełnego wstrzymania ognia i deeskalacji konfliktu.

Macron i Putin zgodzili się również, że nie ma alternatywy dla rozwiązania konfliktu niż poprzez politykę i dyplomację. Rozważyli dalsze możliwe kroki, wskazując na szczególną rolę, którą w złagodzeniu sporu mogłaby odegrać Mińska Grupa OBWE. Wyrazili też gotowość do złożenia oświadczenia w imieniu przywódców współprzewodniczących grupy o natychmiastowym zakończeniu konfrontacji zbrojnej i wznowieniu procesu negocjacyjnego.

Białoruś. Putin nie pozwoli na naciski na legalne władze

Prezydenci ocenili również sytuację w Białorusi. Strona rosyjska po raz kolejny podkreśliła, że niedopuszczalna jest jakakolwiek zewnętrzna ingrerencja w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa. Dodatkowo w komunikacie Kremla czytamy, że Rosja nie zezwoli na żadne naciski na legalne władze Białorusi.

Stanowisko strony francuskiej, poza wskazanymi powyżej nie jest jeszcze znane, gdyż na stronie Pałacu Elizejskiego nie pojawił się jeszcze stosowny komunikat. Informację o rozmowie przekazał jak dotychczas tylko Kreml.

Strona rosyjska i francuska od sierpnia rozmawiają o sytuacji w Białorusi. W sierpniu rozmawiali dwa razy, we wrześniu dotychczas raz. Niedawno francuski i białoruski prezydent wzajemnie zasugerowali sobie ustąpienie ze stanowiska.

Źródło: http://www.kremlin.ru/events/president/news/64122

Fot. Kremlin.ru / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Kolejna niedziela protestów w Białorusi. W kraju zatrzymano ponad 225 osób

pon. październik 5 , 2020
W Mińsku 4 października odbył się marsz wspierający aresztowanych i zatrzymanych podczas poprzednich akcji protestów. Marsz wyzwolenia więźniów politycznych przeszedł przez Mińsk, startując od stelli przy Prospekcie Zwycięzców idąc pod więzienie przy Okrestina. Akcje protestu tradycyjnie odbyły się w całym kraju. W ich efekcie zatrzymano co najmniej 225 osób, z […]