Łukaszenka żąda, by Zachód udowodnił, że Rosja planuje zaatakować Ukrainę

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko powiedział, że Zachód musi dostarczyć dowody na to, że Rosja planuje zaatakować Ukrainę.

„Po raz kolejny nasi »partnerzy«, jak ich nazywa się w Rosji, nasi rywale, jak powiedziałem, wrogowie, próbują odbudować Rosję. Dlatego wysunęli tezę, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Cóż, jeśli chcą zaatakować – połóżcie fakty na stole i potwierdźcie tę tezę” – powiedział Łukaszenko.

Według Łukaszenki Zachód rzekomo rozpoczął aktywne ruchy wokół Federacji Rosyjskiej pod pretekstem, że „zaatakują Ukrainę”.

W wywiadzie dla „Military Times” szef sztabu MON Ukrainy Kirył Budanow powiedział, że Rosja skoncentrowała w pobliżu granicy z Ukrainą ponad 92 tys. żołnierzy i przygotowuje się do ataku na przełomie stycznia i lutego 2022 roku.

Łukaszenko powiedział też, że Ukraina i kraje zachodnie w tym zakresie „zaczęły wzmacniać swoją północną granicę białorusko-ukraińską” i „koncentrują tam kontyngent wojskowy… na tym etapie około 8 tysięcy”.

Według Łukaszenki, jeśli Ukraina i Zachód „wznowią wojnę w Donbasie lub gdzieś na granicy z Rosją, Białoruś nie zostanie pominięta i wiadomo, po której stronie Białoruś będzie”.

Przypomnijmy, że agencja Bloomberg poinformowała 9 listopada, że ​​Rosja przenosi czołgi do granicy z Ukrainą i tym razem rozmieszczenie to często odbywało się w nocy i było realizowane przez „elitarne jednostki” wojsk rosyjskich.

Agencja opublikowała także obszerny artykuł, w którym, powołując się na źródła, wspomniało o ostrzeżeniu USA wobec sojuszników w Unii Europejskiej, że Rosja może rozważyć możliwą inwazję na Ukrainę. W Rosji ta informacja została odrzucona.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Premierzy Ukrainy, Mołdawii i Gruzji spotkają się z kierownictwem UE w Brukseli

wt. lis 30 , 2021
Premierzy Ukrainy, Mołdawii i Gruzji spotkają się dziś 30 listopada w Brukseli z kierownictwem Unii Europejskiej. Służba prasowa rządu Mołdawii poinformowała, że „Premier Natalia Gavrilica spotka się z szefami gabinetów ministrów Ukrainy i Gruzji Denisem Szmygalem i Iraklim Garibashvili w formie „stowarzyszonego trio” podczas wizyty w Brukseli we wtorek”. Ponadto […]