Reżim Łukaszenki szantażuje więzionych działaczy polonijnych w Białorusi

Białoruś jest gotowa uwolnić Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta, ale pod dwoma warunkami. Muszą przyznać się do winy i poprosić o łaskę Aleksandra Łukaszenkę – podaje „Rzeczpospolita”.

Przypomnijmy, że ponad pięć miesięcy temu reżim Aleksandra Łukaszenki zdelegalizował Związek Polaków na Białorusi i aresztował jej przewodniczącą, Andżelikę Borys. Za kratki trafił także dziennikarz oraz działacz ZPB, Andrzej Poczobut.

Oboje dostali jednak, jak podaje „Rzeczpospolita” ofertę od białoruskiego reżimu.

– Wyjdą na wolność, jeżeli przyznają się do winy i napiszą list do prezydenta z prośbą o ułaskawienie – powiedział dziennikowi Juryj Waskrasienski, były opozycjonista i więzień polityczny, który przeszedł na stronę władz i obecnie stoi na czele Okrągłego Stołu Sił Demokratycznych w Mińsku.

Czytaj również: Konflikt historyczny z Białorusią narasta. Na celowniku organizacje Polonii

To on dostał pozwolenie od Łukaszenki, żeby sporządzić listę tych, którzy mają szansę na uwolnienie. Jest już na niej 600 nazwisk, z czego 100 z nich napisało już list do prezydenta Białorusi.

Jest jednak pewien problem. Gdyby przyznali się, potwierdziliby wyssane z palca oskarżenia wobec nich i przyznaliby, że Aleksander Łukaszenka jest legalnie wybranym prezydentem kraju.

Na razie przedłużono im areszt o kolejne trzy miesiące

Źródło: „Rzeczpospolita

Zdjęcie: Commons.wikimedia.org / Bladyniec / CC-BY-SA-3.0

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

KE po raz kolejny wypowiedziała się ws. sytuacji na granicy Polski z Białorusią

pon. sie 30 , 2021
Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to forma agresji na Polskę. Komisja Europejska po raz kolejny zajęła stanowisko ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od kilkunastu dni na wysokości miejscowości Usnarz Górny koczuje grupa kilkudziesięciu migrantów z Iraku oraz Bliskiego Wschodu. […]