Łukaszenka wręczył państwowe odznaczenia w przededniu nowego, kontrowersyjnego święta

1

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka wręczył odznaczenia państwowe w przeddzień pierwszych obchodów Dnia Jedności Narodowej. Uroczysta ceremonia odbyła się w Pałacu Niepodległości. 

Dzień Jedności Narodowej obchodzony jest w Białorusi, żeby uczcić wydarzenia z 17 września 1939 roku, czyli napaść Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Święto zostało ogłoszone przez Aleksandra Łukaszenkę na początku tego roku.

– Wydarzenia z 17 września 1939 r. stały się ważnym kamieniem milowym w historii formowania się narodu białoruskiego. Mamy wiele świąt, doceniamy je. Jest Dzień Zwycięstwa, nasze święta duchowe – Wielkanoc, Boże Narodzenie i tak dalej. Ale pomyślcie tylko: gdyby nie było 17 września, nasz kraj by nie istniał – mówił podczas ceremonii prezydent Białorusi.

– Wtedy na mapie była tylko plama od centrum dzisiejszej Białorusi do Mozyrza. A potem, we wrześniu 1939 r., wszystko się zmieniło i znaleźliśmy naszą republikę w granicach, które święcie zachowujemy – powiedział Aleksander Łukaszenko. 

Zaznaczył, że w przededniu tej brzemiennej w skutki historycznej daty – dnia zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Białorusi, kładzie się nową tradycję – ku czci zasłużonych Białorusinów.

Prezydent podkreślił, że w Pałacu Niepodległości zgromadzili się ludzie utalentowani i pracowici, prawdziwi patrioci, odważni i rzetelni, oddani swojej sprawie i państwu, zjednoczeni jednym celem – ratowaniem kraju dla przyszłych pokoleń.

Źródło: BiełTA

Zdjęcie: YouTube.com

One thought on “Łukaszenka wręczył państwowe odznaczenia w przededniu nowego, kontrowersyjnego święta

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja zakończyła testy systemu przeciwlotniczego S-500. Pierwsze zestawy mają trafić do jednostek

czw. wrz 16 , 2021
Zakończono państwowe testy najnowszego systemu rakiet przeciwlotniczych (SAM) S-500, rozpoczęły się jego dostawy dla armii – powiedział dziennikarzom wicepremier Jurij Borysow na Tiumeńskim Forum Naftowo-Gazowym.  Jurij Borysow podkreślił, że do rozpoczęcia eksportu systemów przeciwlotniczych S-500 wymagana będzie zgoda prezydenta kraju oraz dostępność odpowiednich wniosków od partnerów zagranicznych. Systemy rakietowe dostarczane innym państwom będą się różnić […]