Łukaszenka: Polska chce odebrać Grodno

1

Prezydent A. Łukaszenka oświadczył, że rozpoczęła się wojna dyplomatyczna z Białorusią. Oznajmił, że armia jest gotowa bronić Grodna. Ambasador Białorusi Władimi Czuszew został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski.

Początek wojny dyplomatycznej

W czwartek, 27 sierpnia, zorganizowano spotkanie poświęcone rozwojowi najważniejszych organizacji Ministerstwa Przemysłu. Tematem przewodnim była sytuacja w największych przedsiębiorstwach. Prezydent wyjaśnił, że chce się dowiedzieć czym żyją te przedsiębiorstwa i na jakich perspektywach można się skupić.

Podczas spotkania Aleksandr Łukaszenka oświadczył, że przeciwko Białorusi rozpoczęła się wojna dyplomatyczna. A. Łukaszenka powiedział:

– Możemy obecnie zauważyć pewien etap hybrydowej, powiedzmy wprost, wojny przeciwko Białorusi. Jak inaczej to nazwać? Media są zdumione tą walką (…). Dyplomatyczna rzeźnia przeciwko nam rozpoczęła się i jest na najwyższym poziomie. Głowy państw naszych sąsiadów otwarcie mówią o przeprowadzeniu ponownych wyborów w Białorusi (…). To jest wojna dyplomatyczna.

Prezydent A. Łukaszenka w trakcie spotkania poświęconemu rozwojowi przedsiębiorstw

Łukaszenka zaznaczył, że za trudną sytuacją polityczną stoją sąsiednie kraje, które wtrącają się do polityki wewnętrznej Białorusi i wywierają na nią presję. Dodał również, że kryzys polityczny ma wpływ na ekonomię kraju. Prezydent podkreślił, że w obecnej sytuacji Białoruś nie może liczyć na żadną bezzwrotną pomoc i jedynym wyjściem w tej sytuacji jest liczenie na własne siły.

Polska chce odebrać Grodno

W trakcie spotkania z dyrektorami przedsiębiorstw prezydent powiedział, że państwo wydaje ogromne sumy na stabilizację sytuacji na zachodnich graniach kraju. Zgodnie ze słowami Łukaszenki, połowa armii jest w pełnej gotowości, by w dowolnym momencie bronić Grodna i obwodu grodzieńskiego. Prezydent dodał:

– Widzą państwo te stwierdzenia, że gdy Białoruś się rozpadnie, to obwód grodzieński zostanie przyłączony do Polski. Oni mówią już o tym otwarcie, widzą to we śnie. Nic u nich z tym nie wyjdzie, o tym wiem na pewno.

To nie pierwszy raz, gdy Łukaszenka wspomina o przyłączeniu Grodna do Polski. Takie słowa padły już kilka dni wcześniej, 21 sierpnia,  podczas wizyty w agrokombinacie „Dzierżyński”. Jak podaje oficjalny portal internetowy prezydenta RB, w rozmowie z pracownikami i władzami agrokombinatu, prezydent skomentował obecną sytuację polityczną w kraju. Powiedział:

– Wszystko to jest planowane i kierowane z USA, a Europejczycy robią, co im się mówi. (…) Pod Warszawą utworzono specjalne centrum. Mamy je pod kontrolą i wiemy czym się zajmuje. (…) Gdy wokół jest niespokojnie i zaczynają się przemieszczać czołgi i latać samoloty, to nie może być przypadek.

Prezydent również wspomniał o tym, że na zachodnie granice Białorusi wysłano więcej oddziałów wojsk niż zazwyczaj. Powiedział, że w Grodnie pojawiły się polskie flagi i głównym celem jest odłączenie od Białorusi obwodu grodzieńskiego. Zaznaczył, że kraj znajduje się w niebezpieczeństwie i że Władimir Putin, prezydent Rosji, został o tym poinformowany.

Ambasador Białorusi wezwany do MSZ

W czwartek, 27 sierpnia, do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwano Władimira Czuszewa, ambasadora Białorusi w Polsce. Ambasador został wezwany do MSZ w związku z oskarżeniami władz Białorusi pod adresem Polski. Marcin Przydacz, podsekretarz Stanu w MSZ, oświadczył, że

– Poinformowałem pana Ambasadora, że nie ma zgody w Polsce na tego typu narrację, na tego typu oskarżenia; że jesteśmy zdziwieni, rozczarowani i z niepokojem odnotowujemy te słowa, które padały z ust samego p. prezydenta Łukaszenki.

Dodał również, że jest to próba zastraszenia Białorusinów zewnętrznym wrogiem i w tym przypadku za wroga została obrana Polska. Marcin Przydacz zwrócił także uwagę Ambasadora na to, że na granicy z Białorusią została zatrzymana pomoc humanitarna, którą zebrał NSZZ „Solidarność”.

źródło: tut.by

One thought on “Łukaszenka: Polska chce odebrać Grodno

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Protest w obronie Łukaszenki w Warszawie. "Białorusini nie dajcie się zniewolić"

nie Sie 30 , 2020
W niedzielę pod Sejmem RP odbył się protest organizacji Bractwo Słowian, która domagała się od polskich władz zaprzestania wspierania białoruskiej opozycji. Protestujący sprzeciwiali się ingerencji strony polskiej i szeroko rozumianego Zachodu, w szczególności USA w sprawy białoruskie. „Nie niszczeniu Białorusi, nie ingerencji Polski” – mówił podczas wiecu Roland Dubowski z […]
Protestujący pod Sejmem RP w obronie władzy Alaksandra Łukaszenki