Łotwa śladami Polski i Litwy podpisała z Ukrainą deklarację partnerską

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził wideokonferencję z prezydentem Łotwy, Egilsem Levitsem. Szefowie obu państw podpisali wspólną deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy. 

Rozmowa WołodymyraZełenskiego i Egilsema Levirsema dotyczyła przede wszystkim walki z koronawirusem i programów szczepień, ale także ostatniej sytuacji na Wschodzie. Prezydent Ukrainy podziękował swojemu łotewskiemu odpowiednikowi za wsparcie, którego jego kraj udzielił w 2014 roku.

Ponadto prezydenci podkreślili znaczenie uruchomienia Platformy Krymskiej jako mechanizmu deokupacji Krymu i ochrony praw osób mieszkających na półwyspie. 

– Platforma krymska to bardzo ważna inicjatywa Ukrainy, która przypomina społeczności międzynarodowej o problemie Krymu. Jestem w stu procentach pewien, że Ukraina będzie w stanie odzyskać Krym i myślę, że platforma krymska jest bardzo ważnym narzędziem politycznym – powiedział prezydent Łotwy.

Szefowie obu państw podpisali także wspólną deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy, w której obaj przywódcy z zadowoleniem przyjmują znaczny postęp we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina i popierają potrzebę jej odnowienia.

Przypomnijmy, że wcześniej podobną deklarację z Ukrainą podpisała Polska i Litwa.

Źródło i zdjęcie: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Stadler będzie produkował pociągi w Ukrainie

niedz. Maj 9 , 2021
W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Peterem Christophem Spulerem i Alexandrem Luftem, prezesami szwajcarskiej grupy Stadler CIS AG. Omawiali potencjalne otworzenie linii produkcyjnej taboru firmy na terytorium kraju. Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Peterem Christophem Spulerem i Alexandrem Luftem, prezesami szwajcarskiej grupy Stadler CIS AG o podpisanym porozumieniu […]