Koniec wojny w Karabachu? Nikol Paszynian podpisał porozumienie pokojowe

2

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował na swoim Facebooku, że podpisał porozumienie pokojowe z prezydentem Azerbejdżanu i prezydentem Rosji.

W poniedziałek wieczorem na profilu premiera Armenii Nikola Paszyniana pojawił się wpis informujący, że podpisał on porozumienie pokojowe z prezydentami Azerbejdżanu i Armenii.

Paszynian napisał, że podjął decyzję samodzielnie, w oparciu o ocenę obecnej sytuacji na froncie i jest to najlepsza decyzja, jaką można było podjąć. Zastrzegł, że nie „będzie to porażką tak długo, jak długo Ormianie sami nie uznają, że przegrali”.

Paszynian zaznaczył, że w najbliższym czasie opublikuje oddzielny komunikat na temat porozumienia.

Putin przedstawił szczegóły porozumienia

Chwilę po północy, na oficjalnej stronie prezydenta Rosji pojawiło się oświadczenie Władimira Putina dotyczące porozumienia między Armenią i Azerbejdżanem.

Заявление Президента Российской Федерации (fot. Kremlin.ru)

O północy czasu moskiewskiego weszło w życie porozumienie o całkowitym wstrzymaniu ognia. Wojska Armenii i Azerbejdżanu pozostaną na swoich obecnych pozycjach, a pomiędzy nimi rozmieszczony zostanie kontyngent rosyjskich sił pokojowych.

Wewnętrznie przemieszczeni mieszkańcy oraz uchodźcy będą mogli wrócić na terytorium Górskiego Karabachu i do przyległych regionów pod kontrolą Wysokiego Komisarza ONZ do spraw uchodźców.

Organizowana jest wymiana jeńców, innych zatrzymanych oraz ciał poległych.

Odblokowane zostaną wszystkie ekonomiczne i transportowe więzi w regionie. Kontrolę nad transportem prowadzona będzie przy udziale między innymi organów służby pogranicznej Rosji.

Armenia traci Szuszi

W poniedziałek azerbejdżańskie wojska poinformowały, że zdobyły kontrolę nad strategicznie położonym miastem Szuszi. Zdobycie tego miasta otwierało armii Azerbejdżanu drogę do Stepankaretu, stolicy nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu (Arcachu – jak nazywają ją Ormianie).

Pierwsze informacje na temat możliwej straty Szuszi pojawiły się już w niedzielę. Ze strony sprzyjających Armenii mediów długo jednak docierały informacje o żołnierzach broniących miasta.

Wśród informacji pojawiło się również doniesienie o zestrzeleniu przez stronę azerbejdżańską rosyjskiego śmigłowca Mi-24 (w kodzie NATO Hind), co miałoby stać się pretekstem do udzielenia przez Rosję pomocy Armenii.

Przedstawiciele ormiańskiej opozycji obarczyli premiera Nikola Paszyniana odpowiedzialnością za klęskę w wojnie i zażądali jego dymisji.

Źródła: Facebook / Kommersant

Fot. Facebook

2 thoughts on “Koniec wojny w Karabachu? Nikol Paszynian podpisał porozumienie pokojowe

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Mińsk wprowadza nowe ograniczenia w związku z pandemią

czw. lis 12 , 2020
Władze miasta wprowadziły zaostrzony reżim maseczkowy. Od dzisiaj ich noszenie jest obowiązkowe we wszystkich środkach komunikacji miejskiej i wszystkich obiektach miasta. Nowy reżim ma obowiązywać „do ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w kraju”. W mieście mają zostać wzmożone kontrole przestrzegania nowych obostrzeń. Odpowiedzialność za przestrzeganie reżimu maseczkowego w obiektach miasta ponosić […]