Komisja Europejska przeznaczy dla Ukrainy 600 mln euro

Komisja Europejska postanowiła przyznać Ukrainie 600 mln euro. To już druga transza pomocy makrofinansowej dla  kraju w ramach programu pożyczkowego 1,2 mld euro, który Ukraina otrzyma około października. 

„Komisja podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie drugiej transzy pomocy makrofinansowej UE w wysokości 600 mln euro. To druga i ostatnia wypłata w ramach tego programu na łączną kwotę 1,2 mld euro” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

W kwietniu ubiegłego roku Komisja Europejska zdecydowała się udzielić Ukrainie 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej, aby zmniejszyć obciążenie budżetu w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

W grudniu 2020 roku Ukraina otrzymała pierwszą transzę takiej pomocy w wysokości 600 mln euro, co rząd Ukrainy ocenił jako ważny sygnał wspierający jej kurs integracji europejskiej.

Prezydent Ukrainy podziękował przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i wiceprezydentowi Valdisowi Dombrovskisowi za pozytywną ocenę ukraińskich reform.

„Z zadowoleniem przyjmuję decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu Ukrainie 600 milionów drugiej transzy pomocy makrofinansowej. Dziękuję UE, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wiceprzewodniczącemu Valdisowi Dombrovskisowi za ich pozytywną ocenę reform na Ukrainie” – napisał Zełenski na swoim Twitterze. 

Dombrovskis skomentował również decyzję Komisji Europejskiej i wyraził zadowolenie z postępów reform na Ukrainie, co jest ważne dla wypłaty pomocy makrofinansowej.

„UE będzie nadal wspierać Ukrainę, jej suwerenność i integralność terytorialną, jej działania na rzecz dobrobytu i ściślejszej integracji z Unią Europejską” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Ukraina i UE oficjalnie zatwierdziły porozumienie w sprawie pomocy makrofinansowej 23 lipca 2020 r. Pierwsza połowa pieniędzy została przekazana przez Brukselę bez dodatkowych warunków w grudniu 2020 roku. 

Źródło: radiosvoboda.org.ua

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Nietypowa decyzja rosyjskiego ministerstwa pracy. Chodzi o zasiłki

śr. wrz. 15 , 2021
Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej Rosji zmieni zasady przyznawania świadczeń dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat oraz świadczeń dla samotnych rodziców z dziećmi w wieku od ośmiu do 17 lat.  Teraz świadczenia socjalne w Rosji są przydzielane z uwzględnieniem tego, czy pełnoletni członkowie rodziny mają zarobki (pensję, […]