Nord Stream 2: UOKiK nałożył ogromne kary na Gazprom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował o ukaraniu rosyjskiego giganta gazowego karą blisko 213 milionów złotych. Kara spowodowana jest uchylaniem się przez Gazprom od współpracy w antymonopolowym śledztwie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie w sprawie finansowania projektu Nord Stream 2. Urząd oskarża sześć spółek energetycznych o prowadzenie inwestycji bez zgody instytucji kontrolnej. W sprawę zamieszany jest rosyjski Gazprom, szwajcarska spółka Engie Energy a także cztery holenderskie firmy: Shell, Winterschall, Uniper i OMV.

Według UOKiK realizacja gazociągu Nord Stream 2 mogłaby ograniczyć konkurencję na polskim rynku energetycznym. Urząd twierdzi, że działalność konsorcjum projektującego i finansującego projekt Nord Stream 2, w którym dominującą rolę odgrywa Gazprom, pogłębi dominację rosyjskiego giganta na polskim rynku. W efekcie wszczętego w 2016 roku postępowania, uczestnicy konsorcjum wycofali się z transakcji.

W kwietniu 2017 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie wyjaśniające z powodu doniesień o podpisaniu umowy na budowę gazociągu pomimo braku zgody polskiego organu kontrolnego. W 2018 roku kampania UOKiK przeciwko budowie Nord Stream 2 przybrała jeszcze bardziej dynamiczny obrót – wszczęto wówczas postępowanie antymonopolowe. Wówczas prezes UOKiK zwrócił się do podmiotów zamieszanych w sprawę o przedłożenie dokumentów istotnych dla sprawy – chodzi tu przede wszystkim o umowy przesyłu, dystrybucji, sprzedaży i dostaw paliw gazowych.

Gazprom nie wystąpił o zgodę na udzielenie takich informacji do Ministerstwa Energii FR, co polski urząd uznał za jasny sygnał odmowy współpracy z UOKiK. w związku z tym na Gazprom nałożona została kara w wysokości 213 milionów PLN – równowartości 50 milionów Euro – co stanowi maksymalną sankcję przewidzianą w prawie za odmowę udzielenia informacji prezesowi UOKIK.

Pełna wypowiedź prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

To nie pierwsza kara w tej sprawie. W zeszłym roku karą w kwocie 172 milionów złotych obłożono szwajcarską spółkę Engie Energy. Jak mówił wówczas wiceprezes UOKiK – Michał Holeksa – „Spółka uporczywie i bezpodstawnie odmawiała przekazania nam żądanych dokumentów i materiałów. Spowodowało to istotne opóźnienie w prowadzeniu naszych działań  dotyczących finansowania budowy gazociągu NS2″

Gazociąg Nord Stream 2 będzie składał się z dwóch nitek mogących przesłać rocznie 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Projekt jest realizowany przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Nord Stream 2 AG, w której 100% akcji należy do Gazpromu. Pięć pozostałych spółek zamieszanych w sprawę figuruje jako inwestorzy finansowi w spółce. Jak podaje RIA Nowosti, europejskie spółki finansują łącznie połowę inwestycji.

Źródło: UOKiK; RIA Nowosti
Zdjęcie: Wikimedia Commons

Zobacz także:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Samochód elektryczny za niecałe 30000 złotych jeszcze w tym roku?

pon Sie 3 , 2020
Zetta – tak ma się nazywać pierwszy rosyjski samochód elektryczny. Zapowiadany od kilku lat pojazd, którego cena ma stanowić ułamek wartości zachodnich konkurentów, ma wyjechać na drogi jeszcze w 2020 roku. W rozmowie z agencją TASS Minister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej – Denis Manturow – zapowiedział, że do końca […]